Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Čína si stěžuje na USA u Světové obchodní organizace

Agentura Reuters ve čtvrtek oznámila, že Čína momentálně pracuje na nové stížnosti vůči Spojeným státům americkým kvůli dovozním clům na jejich zboží. Na stížnosti pracuje u WTO, což je v překladu Světová obchodní organizace.

Právě od čtvrtku začala platit nová 25% cla na dovoz z Číny v hodnotě 16 miliard dolarů ročně. Netrvalo dlouho a Peking se ohradil zavedením cel v podobném rozsahu na americké zboží. Celkově tak Čína i Amerika zavedla cla na zboží v hodnotě 50 miliard dolarů. Čínské ministerstvo obchodu vydalo oficiální prohlášení, ve kterém obvinilo Ameriku z porušování pravidel WTO. Peking organizaci žádal už v červenci, aby se cly začala zabývat.

Nyní je rušno i ve Washingtonu, kde probíhají náročná obchodní jednání mezi oběma zeměmi. Bohužel se neočekává dobrý výsledek v podobě rozumného řešení. I to jsou slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se v rozhovoru pro agenturu Reuters nechal slyšet, že „od vzájemných rozhovorů příliš nečeká“.

Pětadvacetiprocentní cla na dovoz čínského zboží platí již od 6. července letošního roku. Jedná se o zboží za téměř 34 miliard dolarů ročně. Peking v ten samý den zaujal obranný postoj a zavedl opatření ve stejném rozsahu. Závěrem je fakt, že od tohoto čtvrtku v obou zemích platí nová cla na zboží asi za 16 miliard dolarů.

Trump má za to, že Čína manipuluje s měnami, což jej vedlo k opatření v podobě cel. Vadí mu nekalé obchodní čínské praktiky a krádeže duševního vlastnictví. Již dříve vyhrožoval, že nastaví cla na skoro celý dovoz z Číny. V nedávném rozhovoru zase řekl, že se teď zaměřuje na zavedení 25procentních cel na čínské zboží, které se do USA dováží v hodnotě 200 miliard dolarů ročně.

Úřad obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera informoval o tom, že dne 23. srpna začnou Spojené státy vybírat 25procentní clo především na průmyslové zboží v hodnotě 16 miliard dolarů. Podtrženo sečteno, v 8. měsíci se cla budou vztahovat na zboží za 50 miliard dolarů. Konkrétně by se mělo jednat o polovodiče, turbíny a další produkty těžkého strojírenství.