Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Babiš: Odchod Česka z EU dramaticky ohrozí naši zemi

V pondělí se konala výroční porada velvyslanců, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš. Během svého proslovu se nechal slyšet, že je klíčové, aby se Evropská unie soustředila na bezpečí evropského kontinentu. Zdůrazňuje, že pokud Česko z EU odejde, ohrozí se tím budoucnost celé země.

Dalším tématem, které Babiš nastínil, byla situace uprchlíků. Razantně odmítá, aby se rozdělovali mezi členské země EU. „Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, tak to je určitý symbol,“ říká. Očekává, že členské země najdou společné celoevropské řešení. Což znamená, že se evropské státy dohodnou na vrácení migrantů do původních států v Severní Africe dle smlouvy, kterou EU uzavřela, například, s Tureckem. Díky této dohodě se totiž výrazně snížil příliv uprchlíků směřující po tzv. balkánské cestě.

Babiš rovněž navázal na téma českého exportu. Podotkl, že do Evropy směřuje asi 83 % českého exportu, jinými slovy naše země prosperuje z členství v evropských fondech. Čistý příjem činí zhruba 700 miliard korun. Za celou dobu, co je členem Evropské unie, porostl český hrubý domácí produkt o 37 %. To jsou pádné důvody k tomu, aby Česko neodcházelo z EU, myslí si Babiš.

„Evropská unie by se měla vrátit ke své podstatě, k původnímu poslání, tedy k bezpečnému a prosperujícímu kontinentu založeném na vnitřní trhu,“ apeluje premiér. Na vnitřní trh by se měla zaměřit právě Evropská komise, která by nově měla vzniknout v roce 2019 krátce po evropských volbách. Ve svém projevu adresovaném přítomným velvyslancům Babiš opakoval, že „jsme pevnou součástí Západu, jsme členy v EU a jsme spojencem v rámci NATO, a to nikdo nemůže zpochybnit.“

Součástí debaty byla i finanční stránka obrany. Velvyslanci projednávali výši příspěvků, které putují na obranu v rámci Severoatlantické aliance. Podle Babiše by bylo rozumné zvážit absolutní výši těchto příspěvků, nejen podíly na HDP.

V roce 2014 státy NATO schválily dohodu s tím, že jednotlivé země z uskupení budou na obranu přispívat nejméně 2 % HDP. Státy se shodně domluvily na této výši na summitu ve Walesu. Česko v současné době do obrany investuje 1,1 % HDP. Vládní plán ukazuje, že na požadované 2 % bychom se měli dostat do šesti let. Kupříkladu, prezident Spojených států amerických Donald Trump o výši 2 % hovoří neustále a klade to jako cíl ostatním zemím aliance.