Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda bude schvalovat rozpočet 19. září, zasedání kabinetu se zúčastní i prezident

Premiér Andrej Babiš v pondělí zavítal do Lán na pravidelný pracovní oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident s premiérem se už dříve dohodli, že se budou scházet jednou měsíčně. Hlavním tématem pondělní schůzky bylo blížící se jednání vlády o schválení státního rozpočtu. Podle zákona musí vláda návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.

Jednání o rozpočtu bylo původně plánované na 26. září, na žádost ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se ale vláda sejde už o týden dříve. Zasedání kabinetu se podle Babišových informací zúčastní i prezident Miloš Zeman. „Prezident se chce zúčastnit projednávání rozpočtu na vládě, původně to mělo být 26. září, ale paní ministryně si to přeje už devatenáctého,“ oznámil premiér novinářům na tiskovém brífinku v Lánech po skončení oběda.

Premiér dodal, že „setkání byl náročné hlavně z hlediska jídla. Já snědl tři řízky, bramborový salát, koláče a šunku od kosti.“ Od prezidenta dostal ke svým nedělním 64. narozeninám dýmku. „Já jsem kdysi byl kuřák, pak jsem skončil, je tomu snad 22 let. Tak uvidíme, asi to nějak zkusím po delším čase,“ přiznal Babiš.

Ministryně financí Schillerová v neděli oznámila, že návrh rozpočtu počítá se schodkem 40 miliard korun, ačkoli ministerstvo původně počítalo se schodkem 50 miliard. „Rozpočty vždy dopadnou podstatně líp, než jsou plánované. Hlavní problém je plánovat evropské peníze na základě odhadů ministerstev, ministerstva se do toho neumí trefit,“ řekl Babiš. Návrh rozpočtu na příští rok považuje za dobrý, i když připustil, že má rezervy. Ministři by podle něj měli navrhnout snížení počtu zaměstnanců v rámci tzv. systemizace služebních míst. Ministerstvo financí chce omezit neobsazená tabulková místa. Ubýt by mělo 2221 pracovních pozic a ušetřit se má 3,4 miliardy korun.