Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman stále odmítá jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí

Ve středu se prezident Miloš Zeman sešel jak s velvyslanci, tak posléze se šéfem sociálních demokratů Janem Hamáčkem. Soukromě spolu prodiskutovali témata jako resort zahraničí, s čímž souvisí výběr vhodného kandidáta na post ministra zahraničí. Momentálně se o tento resort stará sám Hamáček.

Každý rok se koná porada, které se účastní prezident a velvyslanci. Letos se Zeman rozhodl hovořit o misi v Afghánistánu, jejíž pokračování odsouhlasil. Součástí tradičního setkání je prezidentův projev, během kterého si naše hlava státu neodpustila poznámku směrem k českým novinářům. Zeman zašel tak daleko, že inteligenci novinářů přirovnal k „blbounům, tedy nejapnému tvorovi pocházejícímu z Madagaskaru“, podotkl. Zeman si při všem vtipu ale spletl Madagaskar s Mauriciem, kde vyhynulý pták ve skutečnosti žil.

Podle tiskového mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident nadále trvá na tom, že na post ministra zahraničí nejmenuje europoslance Miroslava Pocheho. Toto rozhodnutí Ovčáček sdělil v rozhovoru pro ČT. Poche je od počátku Zemanovi doslova trnem v oku. Jablkem sváru mezi prezidentem a Pochem je oblast migrační politiky.

ČSSD si ale za svým kandidátem stále stojí. V kuloárech se v jednu chvíli hovořilo o tom, že ministrem zahraničí se stane lídr kandidátky v Praze Jakub Landovský. Zdá se, že sociální demokraté tuto variantu nakonec zavrhli a stále chtějí za ministra Pocheho. „Předsednictvo rozhodlo tak, jak rozhodlo, a já nemám důvod navrhovat nějaké změny,“ nechal se slyšet Hamáček. I pro něj je zjevně Poche ideálním adeptem. Obsazením resortu se bude dále zabývat předsednictvo strany tento pátek v odpoledních hodinách.

Předseda ČSSD Jan Hamáček je přesvědčen, že neobsazená pozice ministra zahraničí nijak nezatěžuje českou diplomacii a sám prý vedení dvou ministerstev zvládá.