Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Stydím se za svého prezidenta,“ zkritizoval Zemana na veřejné akci generál Petr Pavel

Petr Pavel (*1961) je generál Armády České republiky, který v letech 2015–2018 působil jako předseda vojenského výboru NATO. Jako první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy tak nastoupil do nejvyšší funkce Severoatlantické aliance. V letech 2012 až 2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky, tedy nejvyšším vojenským představitelem české armády.

Generál Pavel se minulý týden zúčastnil předávání cen Hanno R. Ellenbogenové, které dostávají lidé, kteří svým počínáním výrazně prospěli společnosti. Letos cenu obdržel in memoriam zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak. Cenu převzali jeho rodiče. Ceremoniál se uskutečnil v sále Kongresového centra ČNB v Praze.

V anglicky mluveném proslovu generál Pavel zdůraznil, že Kuciak se podílel na rozkrývání korupčního prostředí na Slovensku a bohužel za to zaplatil životem. „My jsme tu byli svědky předání ceny Jánu Kuciakovi, zabitému novináři a jeho přítelkyni za to, že se podíleli na vyšetřování korupčního prostředí na Slovensku. Byla tady přítomna jeho rodina, předání ceny bylo nejen velice emotivní, ale vyznělo i jako memento pro všechny, kterým leží na srdci svoboda tisku jako jednoho z hlídacích psů demokracie,“ uvedl Pavel.

V tomto kontextu druhým dechem generál Pavel reagoval na prezidentův výrok z minulého týdne, kdy Miloš Zeman na setkání s velvyslanci prohlásil, že „české novináře se zatím vyhubit nepodařilo“. Generál prohlásil, že „vyjádření prezidenta Zemana na adresu novinářů bylo ne nešťastné, ale mimořádně nepatřičné,“ a že se za Zemanova slova stydí. „Takové prohlášení by se rozhodně nemělo objevit nejen v tomto kontextu, ale ani v žádném jiném,“ dodal.

Co si o této kritice myslí prezident, na to se jej zeptali při odchodu z dnešního vítání prvňáčků novináři z DVTV. „Generál Pavel by se měl věnovat armádě, které rozumí, a nikoli politice, které nerozumí,“ řekl Zeman.