Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dávám této vládě jedničku. Zeman v nedělní diskusi ocenil kabinet Andreje Babiše

Každou neděli mohou diváci TV Barrandov sledovat rozhovor prezidenta Miloše Zemana s moderátorem Jaromírem Soukupem v pořadu Týden s prezidentem. Minulý víkend se pořad natáčel v odlehčeném duchu v Lánech a prezident Zeman se na úvod pochlubil, že se svou ženou Ivanou oslavil stříbrnou svatbu. Hrdě také ukázal, že zhubnul a díky tomu mohl opět nasadit snubní prstýnek.

Nejprve prezident hovořil o nadcházející státní návštěvě Německa a setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou. Je známo, že prezident zastával ohledně masové migrace opačný názor než německá kancléřka a několikrát jej dal veřejně najevo. Situace se ale změnila. „Angela Merkelová nedávno prohlásila, že migrační kvóty byla chyba, a já si myslím, že se máme chovat s jistým porozuměním k tomu, kdo uzná svoji chybu. Takže budeme mluvit spíše o obchodních válkách a energetice.“

Poté se téma stočilo na hodnocení vlády Andreje Babiše. „Sice to dělám málokdy, ale této vládě dávám jedničku,“ řekl prezident. Ocenil zejména rychlou a dobrou komunikaci mezi ministerstvy, kterou si prý pochvalují i předsedové obou koaličních stran Andrej Babiš i Jan Hamáček. Speciálně pak pochválil ministryni financí Alenu Schillerovou, které se podařilo snížit plánovaný schodek rozpočtu z padesáti na čtyřicet miliard korun.

Ohledně vlády se pak moderátor Soukup prezidenta zeptal, zda mu nechybí ministr zahraničí. Zeman odpověděl, že ministra máme. „Je jím Jan Hamáček,“ dodal s úsměvem. Tím Zeman jasně odmítl  variantu, že se navzdory jeho nesouhlasu stane ministrem zahraničí kandidát ČSSD Miroslav Poche. „Může si to myslet, že bude ministrem. To je tak všechno, co může dělat,“ uzavřel téma Zeman.