Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podpořil odpůrce migrantů u českých hranic. O jeho kritice Merkelové píší německá média

Podkrušnohorské město Chemnitz těsně za českými hranicemi zažívá již několik dní mnohatisícové demonstrace. Občanům došla trpělivost se vzrůstající kriminalitou migrantů a vyšli do ulic. Poslední kapkou byla vražda pětatřicetiletého Němce, kterého ubodali dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Během protestních akcí, jichž se v Chemnitz zúčastnilo téměř 10 000 lidí, bylo zraněno několik lidí a policie nasadila i vodní děla.

Minulý týden projevil prezident Miloš Zeman podporu protestujícím občanům. Zemanova slova citovala i některá německá média. Například webové stránky listu Frankfurter Allgemeine Zeitung psali o jedné z pasáží Zemanova projevu: „Já upřímně s těmi demonstranty docela sympatizuji, oni v podstatě říkají Mutti Merkelová sem pozvala migranty a tady máte důsledek,“ konstatoval Zeman.

Silně protichůdný postoj k demonstrantům zaujala německá kancléřka Angela Merkelová a řada vysoce postavených politiků spolkové republiky. Na jednu stranu dokážou pochopit zmiňované protesty v Chemnitzu, ale pro výtržnosti, které se při demonstraci děly mají naopak pochopení nulové. Nezamlouvá se jim především napadání přistěhovalců.

Podle Zemana jde v jádru věci především o projev nesouhlasu s přistěhovaleckou politikou německé kancléřky Angely Merkel. O kancléřce ale prezident umí mluvit i v dobrém. Označil ji za velmi výraznou a schopnou osobnost Evropské unie. „Přežila několik pokusů o sesazení. Kdyby nahradila Jean-Claude Junckera na postu šéfa Evropké komise, já bych se nezlobil,“ svěřil se Zeman.

Společné setkání kancléřky Merkelové a prezidenta Zemana v polovině září tak zajisté přinese zajímavou debatu mezi oběma politiky. Byť prezident Zeman s její migrační politikou nesouhlasí, rád by společně prodiskutoval témata jako energetika či obchodní spory Evropské unie a USA. Miloš Zeman by se s kancléřkou měl setkat koncem září v Německu v rámci zahraniční cesty.