Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Angela Merkelová se setká s Andrejem Babišem, řešit budou migraci a rozpočet EU

Premiér Andrej Babiš dnes odletěl na oficiální návštěvu Spolkové republiky Německo. Míří do Berlína na setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, tématem schůzky bude migrační krize, budoucí rozpočet EU a ochrana jejích hranic. Premiéra na cestě doprovází manželka Monika.

Návštěvu Babiš zahájil diskusí se zástupci německých think-tanků a položením věnce u berlínské zdi. Kytici přinesl také k místu, které připomíná příspěvek zemí visegrádské čtyřky k pádu berlínské zdi. Doprovázel ho ředitel památníku, jenž premiérovi popsal osudy několika lidí, kteří se neúspěšně pokusili přes berlínskou zeď uprchnout.

Dalším bodem dnešního programu je zhruba hodinové jednání s kancléřkou Merkelovou. Premiér Babiš se také setká s předsedou parlamentu Wolfgangem Schäublem, se kterým se už zná z doby, kdy byli oba ministry financí. Odpoledne je pak v plánu návštěva berlínského náměstí Breitscheidplatz, kde při teroristickém útoku zahynula o Vánocích 2016 mladá Češka. Svíčku na uctění její památky zde zapálí Babišova manželka Monika.

S Merkelovou chce Babiš prodiskutovat svůj nesouhlas s některými kapitolami unijního rozpočtu. Nesouhlasí například s tím, aby z celkového rozpočtu 75 miliard eur, s nimiž v příštím sedmiletém období EU počítá, šly peníze i na rozvoj agentury Frontex, která má chránit společné vnější hranice. „Na Frontex mám dlouhodobě negativní pohled,“ uvedl Babiš s tím, že nevidí důvod, proč by měl být navýšen její rozpočet i počet zaměstnanců.

Český premiér se také chce bránit kritice ze strany Německa, že Česká republika je při řešení migrační krize nesolidárními s ostatními státy. Připomněl, že od roku 2015 na tento účel Česko utratilo 2,5 miliardy korun. Babiš se kvůli otázce migrace nedávno setkal i s premiéry Maďarska, Itálie a Malty. „Musíme být hlavně jednotní v odmítání nelegálních migrantů. Rozhodně si nemyslím, že je strategie rozdělovat si běžence z lodí správná a dlouhodobě udržitelná. To je cesta do pekel. Pokud si budou evropské státy migranty stále přerozdělovat, tak je to pro ně jen pozvánka do EU – pozvání k ilegální migraci,“ prohlásil. Řekl také, že naopak považuje Českou republiku od počátku migrační krize za velmi solidární.