Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dostanu Zemana do Bílého domu, věří si neministr zahraničí Miroslav Poche

Kandidát sociálních demokratů na ministra zahraničních věcí Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat, svůj boj o křeslo v Černínském paláci nevzdává. Je dokonce přesvědčen, že se šéfem diplomacie nakonec stane a že díky němu Miloš Zeman navštíví amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Návštěva Bílého domu je Zemanův dosud nesplněný sen, přestože už má za sebou například i osobní audienci u britské královny Alžběty II. Kvůli tomu, že se Zeman do Washingtonu ještě nepodíval je u něj na „černé listině“ jeho bývalý blízký poradce a nynější velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Při nedávném setkání hlavy státu s diplomatickým sborem byl dokonce Kmoníček „odsunut“ od Zemanova stolu k jinému. Prezident mu také v proslovu udělil veřejnou výtku, byť jej přímo nejmenoval.

Poche je přesvědčen, že on jako ministr zahraničí by Zemana za Trumpem dostal. „To je vždy úkol diplomacie a myslím si, že ta situace ve vztazích se Spojenými státy se výrazně zlepšila za poslední dobu. Jestli kdo umí a nebo neumí dostat pana prezidenta do Bílého domu, je otázkou. Ale myslím, že jsme tomu blíž, než jsme tomu byli před rokem jako česká diplomacie,“ uvedl v rozhovoru.

Velvyslanec Hynek Kmoníček svého času tvrdil, že návštěva je dohodnutá a hledá se jen vhodný termín schůzky. Proběhla i aféra s údajným dopisem od Donalda Trumpa, ve kterém se Zemanovi omlouvá, že si na něj dosud nenašel čas. Dopis ale kromě lidí z Hradu nikdo neviděl. Pražský hrad nicméně předpokládá Trumpovu vstřícnost, i s ohledem na to, že Miloš Zeman byl jeden z prvních státníků světa, který Trumpovi gratuloval ke zvolení.

Podle Pocheho nyní konkrétní termín závisí na tom, jak rychle ČR a USA najdou společné téma. „To téma musí česká diplomacie definovat, příští týden se koná v Praze velká konference o transatlantických vztazích, to je jeden z prvních bodů,“ řekl Poche. Dalším společným tématem by mohl být nákup vrtulníku či dostavba jaderné elektrárny Temelín.