Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman navštíví Německo, s Merkelovou bude mluvit o migrantech a Rusku

Prezident Miloš Zeman se chystá na státní návštěvu Německa, která se uskuteční 19. až 21. září. V plánu je jednání s prezidentem Spolkové republiky Německo Frankem-Walterem Steinmeierem, kancléřkou Angelou Merkelovou a braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. Tématem návštěvy bude přeshraniční spolupráce, migrace a vztahy s Ruskem.

Cesta českého prezidenta do Německa naváže na návštěvu premiéra Andreje Babiše z minulého týdne. Babiš s kancléřkou Merkelovou řešil především problematiku migrace a po návratu reportoval, že vztahy obou zemí jsou výborné, ačkoli mají odlišný pohled na přerozdělování uprchlíků.

Stejně jako premiér Babiš, ani prezident Zeman nesouhlasí s migrační politikou Angely Merkelové. Německou kancléřku opakovaně za její vstřícný postoj k uprchlíkům veřejně kritizoval. Například minulý týden Zeman v televizi Barrandov v souvislosti s vraždou v německém Chemnitzu řekl, že Merkelové přišly za podporu migrace úroky v podobě kriminality. Přesto ji jako političku ocenil a uvedl, že by si ji dokázal představit jako budoucí šéfku EU. Kromě migrace chce prezident s kancléřkou mluvit hlavně o obchodní válce mezi USA, Evropskou unií a Čínou nebo o energetice.

S německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem chce Zeman hovořit zejména o přeshraniční spolupráci, ekonomických vztazích a jejich rozšíření. „Myslím si, že ekonomická součást té návštěvy bude velmi důležitá, velmi silná,“ uvedl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Zdůraznil také, že česko-německé vztahy jsou významné z hlediska obchodu, protože do Německa míří třetina českého exportu a Česko je pro Německo desátý největší obchodní partner.

Prezident Zeman naposledy navštívil Německo v roce 2014, kdy se v Lipsku účastnil vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu ve střední Evropě. Německý prezident Frank-Walther Steinmeier navštívil Česko naposledy loni, Zemanova nynější cesta je tak řečí diplomatů „reciproční návštěvou“.