Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Velká Británie obvinila Putina z březnového útoku nervovým jedem v Salisbury

Bývalý rusko-britský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera byli letos 4. března v jihoanglickém městečku Salisbury otráveni nervovým jedem novičok. Britská premiérka Theresa Mayová nyní po šesti měsících vyšetřování prohlásila, že za otravou stojí Rusko a o akci museli vědět nejvyšší vládnoucí kruhy. Moskva obvinění odmítá.

Britská policie minulý týden zveřejnila jména a fotografie dvou Rusů podezřelých z pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery. Stopy látky novičok našla v hotelu, kde bydleli. Na Alexandra Petrova a Ruslana Boširova Britové vydali evropský zatykač, protože údajně mají dost důkazů k jejich obvinění.

Premiérka Theresa Mayová v této souvislosti připomněla kauzu agenta Alexandra Litviněnka. Ten býval agentem KGB a FSB a také ostrým kritikem prezidenta Putina, především kvůli jeho politice v Čečensku. V roce 2000 emigroval do Velké Británie, kde v listopadu 2006 zemřel na následky otravy radioaktivním poloniem. Mayová uvedla, že tehdy trvalo 10 let, než vyšetřovatelé ukázali prstem na ruského prezidenta Vladimira Putina. Nyní však Mayová vystoupila téměř okamžitě a v parlamentu prohlásila, že útok v Salisbury byl téměř jistě odsouhlasen v nejvyšších patrech ruského státu.

Britský ministr bezpečnosti Ben Wallace šel ještě dále a prohlásil, že Putin „zajisté nese odpovědnost“. Ve svém vystoupení podotkl, že s ohledem na příval zapírání, dezinformací, lží, posměchu a urážek, který se z Moskvy spustil po incidentu v Salisbury, mohou britští ministři nyní cítit zadostiučinění, že jejich obviňování Ruska mělo reálný základ.