Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česká ambasáda se přesune z Tel Avivu do Jeruzaléma, shodli se na Hradě nejvyšší politici

Ve středu odpoledne proběhla na Pražském hradě koordinační schůzka nejvyšších ústavních činitelů ohledně zahraniční politiky České republiky. Setkání se zúčastnil prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) a ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Jedním z výsledků schůzky je definitivní rozhodnutí o přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přesun velvyslanectví dlouhodobě prosazuje zejména prezident Miloš Zeman. Prvním krokem tohoto záměru bude otevření Českého domu v Jeruzalémě, dohodli se ústavní činitelé. Politici diskutovali také o přípravě strategického dialogu s Izraelem. Shodli se na přínosu pravidelných mezivládních konzultací pro rozvoj vzájemných vztahů mezi oběma státy.

Na koordinační schůzce se probírala i Zemanova plánovaná cesta do Izraele. „Účastníci byli rovněž seznámeni s obsahem, zaměřením i cíli listopadové oficiální cesty prezidenta republiky do Izraele včetně stavu příprav otevření Českého domu v Jeruzalémě, které bude prvním krokem v záměru přemístit velvyslanectví ČR do Jeruzaléma v souladu s mezinárodním právem,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Odpůrci přesunu ambasády tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status města Jeruzaléma. Ministerstvo zahraničí k přesunu velvyslanectví uvedlo, že kroky České republiky budou v souladu s názorem EU i OSN. Obě mezinárodní organizace ve svých stanoviskách poukazují na to, že Jeruzalém by v budoucnu měl být hlavním městem jak Izraele, tak budoucího státu Palestina.

Jednání politických špiček se měl z titulu své funkce účastnit i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), ten byl ale v zahraničí, a tak chtěl na Hrad místo sebe poslat místopředsedkyni Senátu Miluši Horskou (KDU-ČSL). To ale prezident, který Štěcha nemá rád, odmítl. „Chtěl sem poslat zástupce, ale to bychom tady za chvíli měli druhou ligu,“ prohlásil v úvodu schůzky před novináři Zeman.