Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman intervenoval u Ústavního soudu kvůli H-Systemu. Přimluvil se za podvedené občany

Případ podvedených klientů H-Systemu má po letním rozsudku Nejvyššího soudu další pokračování. Soud v červenci rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Termín vystěhování byl do 23. srpna. Družstvo Svatopluk se ale obrátilo na Ústavní soud a ten vykonatelnost rozhodnutí NS odložil.

Lidí, kteří si zaplatili výstavbu rodinného domu a teď jim hrozí vystěhování na ulici se opakovaně zastával prezident Miloš Zeman. Dnes prezident zaslal Ústavnímu soudu dopis, ve kterém podporuje stanovisko stěžovatelů z družstva Svatopluk. Podle Zemana jsou předchozím rozsudkem Nejvyššího soudu lidé „de facto zbaveni majetku, který užívali v dobré víře, a to bez jakékoliv kompenzace“. Věc je podle něj „výjimečná a zcela zásadní“, a proto na závěr svého listu vyzval Ústavní soud, aby pomohl dosáhnout spravedlivého rozhodnutí. Poškození lidé jsou podle v něj v právu a celou dobu postupovali v souladu s pokyny soudu a konkurzního správce.

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková potvrdila, že podatelna přijala blíže neurčený dopis z Pražského hradu. Zatím není součástí spisu, podatelna jej zpracuje až následující pracovní den, tedy v pondělí.

Zeman není z pohledu zákona účastníkem řízení, není tedy jisté, zda a v jaké míře bude soud k jeho vyjádření přihlížet. Do případu chce prezident zasáhnout jako tzv. amicus curiae, v překladu přítel soudu. V praxi se tímto souslovím označuje osoba, která není stranou sporu, ale dobrovolně nabídne soudu informaci o svém právním nebo jiném pohledu na projednávaný případ. Rozhodnutí, zda přijmout takovou informaci či vyjádření, záleží na úvaze soudu.