Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donald Trump chce zavést další cla na dovoz čínského zboží, Čína plánuje odvetu

Americký prezident Donald Trump splnil své výhružky a nařídil svým spolupracovníkům, aby pokračovali v přípravě na zavedení cel na čínské zboží, jehož hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD ročně. Období konzultací před zavedením cel na čínské zboží skončilo minulý týden a Trump již dříve uvedl, že cla budou zavedena brzy.

Trump se ve čtvrtek kvůli čínským clům setkal se svými nejvyššími obchodními poradci. Jednání se podle zdrojů zúčastnili ministr financí Mnuchin, ministr obchodu Wilbur Ross a obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

Před čtvrtečním jednáním se Trump pochlubil na Twitteru, že má ve sporu s Pekingem navrch a necítí tlak na vyřešení sporu. Jeho komentář zmírnil optimismus investorů z návrhu americké vlády na zahájení dalšího kola jednání s Pekingem. Středeční zpráva, že USA usilují o obnovení jednání, podpořila americké akcie i rozvíjející se trhy.

Spojené státy zahájily obchodní válku s Čínou začátkem července zavedením 25 procentních cel na čínské zboží. Čína v odvetě zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerických výrobků. Trump mezitím pohrozil, že kromě cel na zboží za 200 miliard USD připravuje další cla, která by se týkala zboží za 267 miliard USD. To by znamenalo, že clu bude podléhat téměř veškerý čínský dovoz do USA. Trump minulý týden uvedl, že tato cla jsou připravena. Washington také viní Peking z krádeže duševního vlastnictví amerických společností.