Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zpřísním reklamy na alkohol a marihuanu nepovolím, říká nová šéfka protidrogové politiky

Čerstvě zvolená šéfka rady vlády pro protidrogovou politiku Jarmila Vedralová zavádí první změny. Na jedné straně se jí líbí návrh České pirátské strany ohledně zpřísnění reklam na alkohol, na straně druhé usiluje o to, aby k legalizaci marihuany nedošlo.

Její nástup do funkce způsobil řadu rozpaků. Delší dobu se hovořilo o šéfovi monitorovacího střediska pro drogy Viktorovi Mravčíkovi. Jindřich Vobořil, bývalý šéf rady pro protidrogovou politiku, považuje výběr Vedralové za nejhorší možný. Ona sama si to vysvětluje tak, že tento post vyžaduje zejména manažerské dovednosti. Nějakou dobu působila jako vedoucí odboru na ministerstvu zdravotnictví, z čehož dnes může čerpat. Díky pozastavenému členství v ČSSD to dokonce budí dojem, že jí k funkci někdo dopomohl. Taková nařčení Vedralová razantně odmítá. Zdůrazňuje, že se přihlásila do regulérního výběrového řízení a zvítězila. Tím by tuto debatu ukončila.

Přiznala, že během studia na vysoké škole vyzkoušela alkohol a tabák. Trvá ale na tom, že nikdy za svůj život nelegální drogy neměla. Vzhledem k jejímu povolání si dává pozor na alkohol jako takový. Má za to, že náš zákon o regulaci reklamy má značné mezery. Jednak je příliš široký, dále u nás neplatí pravidlo vysílat reklamy o alkoholu po 22. hodině večer jako tomu je v některých státech. Na toto téma již otevřela diskuzi s ministrem kultury, který je za reklamy zodpovědný.

Na severu Moravy se vyskytl problém s nebezpečnými syntetickými kanabinoidy. Vedralová navázala spolupráci s protidrogovou centrálou. Díky funkčnímu systému rychlého varování bylo možné odeslat zprávu do adiktologických služeb včas. Šéfka rady dodává, že se momentálně jedná o místní problém, nemůže ovšem vyloučit, že se kanabinoidy nerozšíří.

Domnívá se, že se v České republice společensky toleruje tabák, alkohol i marihuana. Vždyť bylo zjištěno, že každý den se alkoholu dotkne na 600 tisíc českých občanů, zakouří si 2,5 miliónu lidí a zhruba třetina studentů vyzkouší marihuanu. Jejím primárním cílem je proto upozornit širokou veřejnost na důsledky požívání alkoholu, především na lidské tělo a zdraví. Vedralová uvedla příklad s vážným a nebezpečným onemocněním, rakovinou, na níž má silný vliv i alkohol. Navíc obsahuje spoustu kalorií a přispívá k obezitě. Hlásá, že „alkohol je příliš levný a z reklam na něj má pocit, že pitím lze relaxovat“.

Do budoucna se protidrogová politika bude zabývat případným zvednutím cen za alkohol. Vedralová nesouhlasí ani se zmírněním protikuřáckého zákona. Čeká na závěr z ministerstva. Co se týče změn v cenové dostupnosti, premiér Andrej Babiš hodlá snížit DPH u piva na 10 %. V tom Vedralová nevidí problém.

Průzkumy v Česku ukazují, že téměř 800 tisíc občanů používá konopí nezákonně. Piráti tak přišli s návrhem zlegalizovat marihuanu tak, že si každý občan bude moct legálně doma vypěstovat pět rostlin. Vedralová připouští, že léčebné konopí je cesta. Ovšem k legalizaci nevidí důvod. Obává se zvyšujícího se počtu závislých lidí na konopí, kteří se hlásí na léčení. Navíc by se k němu mnohem jednodušeji mohli dostat mládežníci ve věku do 18 let. Je přesvědčená o tom, že česká veřejnost nemá všechny informace o účincích konopí.