Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman v listopadu zamíří s podnikateli do Izraele, vystoupí i v tamním parlamentu

Prezident Miloš Zeman dnes odletěl na státní návštěvu Německa, tím ale jeho podzimní cesty nekončí. V plánu je mimo jiné cesta do Číny a do Izraele. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky tento týden potvrdil, že Zeman na čtyřdenní návštěvu Izraele odletí v neděli 25. listopadu. Jako obvykle bude prezidenta doprovázet početná podnikatelská delegace.

Na programu návštěvy je setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a premiérem Benjaminem Netanjahuem. Probírat budou bezpečnostní situaci ve světě a vzájemné obchodní příležitosti. Okrajovým tématem bude také aktuální výměna českého velvyslance v Izraeli – dosavadního Ivo Schwarze na konci října nahradí exministr obrany a zahraničí Martin Stropnický. Miloš Zeman také jako první představitel České republiky vystoupí s projevem v izraelském parlamentu Knesset.

Dalším zásadním bodem návštěvy bude otevření Českého domu v Jeruzalémě, kde budou společně sídlit agentury CzechTrade a CzechTourism a budou se zde konat české kulturní akce. Během Zemanovy návštěvy také proběhne recepce na připomínku vzniku Československa.

Otevření Českého domu je součástí příprav na přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. O tom, že Česko udělá takový krok, hovořil prezident Zeman už před čtyřmi lety. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý tehdy Zemanovi slíbil, že bude mít v Jeruzalémě svůj dům, pokud Česko tento krok uskuteční. „A čas se naplnil,“ řekl Zeman. Prezident také zdůraznil, že v žádném případě nekopíruje snahy USA o přesunutí ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ve skutečnosti je to prý tak, že Washington kopíruje návrhy Prahy.

Ještě před Izraelem prezidenta čeká cesta do Číny, v pořadí již čtvrtá. Oficiální pozvání Zeman dostal od čínského prezidente Si Ťin-pchinga prostřednictvím nového čínského velvyslance Čang Ťien-mina, od kterého nedávno na Pražském hradě přijal pověřovací listiny.