Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Polský prezident Andrzej Duda je na návštěvě Bílého domu, usiluje o vojáky a bezvízový styk

V úterý do Bílého domu zavítal polský prezident Andrzej Duda. Po společném jednání s americkým prezident Donaldem Trumpem se konala tisková konference, Trump před novináři slíbil silnější spolupráci v oblasti obrany mezi Polskem a USA i v rámci tajných služeb. Poláci usilují o zrušení víz do Spojených států amerických a rádi by posílili americkou vojenskou přítomnost v Polsku.

Poláci se o trvalou přítomnost amerických sil snaží už dlouho. Je pravdou, že tam vojáci jsou, jejich přítomnost ale není trvalá. „Polsko je ochotné poskytnout velice významný příspěvek Spojeným státům, aby do Polska přišly a byly tam přítomny,“ nabídl Trumpovi Duda. Washington obdržel od Varšavy konkrétní nabídku až dvou miliard dolarů (44 miliard korun) jako příspěvek na trvalé rozmístění amerických vojáků z tankové divize na polském území.

Duda si spolupráce se Spojenými státy velmi váží. Při osobním setkání s Trumpem toto téma otevřel a požádal o větší počet vojáků, aby pomohli Polsku proti neustále stoupající vojenské moci Ruska. Polská hlava státu rovněž přišla s nápadem vybudování trvalé vojenské základny. Cílem není jen zajistit bezpečnost Polska, ale i Washingtonu, zdůraznil Duda.

Duda z rozhovoru s americkým protějškem nevynechal ani téma energetické bezpečnosti Evropy, s níž úzce souvisí dovoz amerického zkapalněného zemního plynu (LNG). Hovořil také o své nelibosti vůči budování plynovodu Nord Stream 2 spojující Německo s Ruskem po dně Baltického moře. Stavba plynovodu se nezamlouvá ani Trumpovi. Ten chce zabránit tomu narůstání ruského vlivu v Evropě.

Trump je velmi potěšený z úzkých vazeb, které v současnosti pojí obě země. Vyzdvihl aktivní účast polských vojenských sil v Afghánistánu při boji proti Islámskému státu. Trump si pochvaloval i poctivé plnění finanční povinnost vůči Severoatlantické alianci ze strany Polska. Naši sousedé do obrany investují 2 % HDP. Přesně tuto částku slíbily investovat všechny státy NATO.

Oba prezidenti v neposlední řadě diskutovali o situaci s vízovou povinností. Většina zemí EU včetně České republiky musí při jakékoli návštěvě do USA vízum mít. Sousední Polsko se dlouhodobě snaží o bezvízový styk. Je pravděpodobné, že jim Spojené státy nakonec vyhoví. Otázkou je, kdy Polsko do bezvízového programu zařadí.