Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

K oslavě 100. výročí založení republiky proběhne 28. října slavnostní vojenská přehlídka

Dne 28. října 2018 se bude konat oslava výročí vzniku samostatného Československa. Tento rok jsou oslavy zvláště významné, jedná se totiž o 100. výročí. Vrcholným představením bude při nedělních oslavách vojenská přehlídka, které se občané a diváci mohou zúčastnit na Evropské třídě v Praze.

Pochod bude dlouhý zhruba 1 kilometr. Kolona techniky by měla měřit více než 5 kilometrů. Přehlídka začne ve 14 hodin, končit by měla v 15.15. Naposledy se vojenská přehlídka v Praze pořádala v roce 1985 a 2008.

Slavnostní přehlídku osobně zahájí vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Miloš Zeman. Poté se do vzduchu vznesou vojenská a policejní letadla. Následuje pochod vyčleněných jednotek, za kterým se bude divákům ukazovat technika. K vidění bude na 100 vojenských vozidel. Přibližně za dvě hodiny od začátku oslav přelétnou na nebi armádní vrtulníky s dýmem v barvě trikolory. Kvůli těmto přeletům bude dočasně přerušen letecký provoz nad letištěm v Ruzyni.

Po skončení přehlídky se mohou občané projít po Dejvické ulici směrem na Letnou, kde bude připravena statická ukázka techniky ozbrojených sil od roku 1918 do současnosti. Celkem je v ukázce zahrnuto na 153 kusů techniky. Kdo bude chtít, může se vydat na dejvické nádraží, kde bude přistaven Legiovlak, což je replika legionářského vlaku z období mezi 1918-1920.

Příprava takové přehlídky vyžaduje práci a čas. Celkem je napočítáno více než 2000 zúčastněných, kteří budou pracovat s 200 kusy techniky. Před 10 lety Prahou pochodovalo přes 1700 vojáků Armády České republiky. Na tehdejší pochod dohlíželo na 300 členů Integrovaného záchranného systému, do kterého patří hasiči, záchranáři, policisté, či Celní správa se speciální technikou. Letos tomu nebude jinak. Přítomní diváci si budou moci prohlédnout například zásahové vozidlo policejní jednotky URNA, hasičské vozidlo IVECO s žebříkem Magirus, chybět nebudou ani speciálně upravené Tatry 815 a různé typy hasičských vozů.

V rámci velkolepé vojenské přehlídky budou k vidění například stíhací letouny Gripen, L-159 Alca, modernizovaný tank T72M4CZ, transportéry Pandur, obrněná vozidla IVECO a v neposlední řadě vojenské a policejní vrtulníky. Letos se návštěvníci Evropské třídy dočkají i ukázek techniky ze sousedního Slovenska, dále z Francie, Velké Británie, Itálie, či ze Spojených států. Očekává se, že v neděli 28. října dorazí i váleční veteráni.