Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zámek v Lánech hostil návštěvu z USA, za Zemanem přijel Trumpův exporadce Steve Bannon

V neděli poctil svou návštěvou zámek v Lánech bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon. O schůzku s prezidentem Milošem Zemanem Bannon požádal z vlastní iniciativy, reportoval tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Amerického politika na jednání doprovodil poslanec německé AfD českého původu Petr Bystroň. AfD je protiimigrační strana s plným názvem Alternativa pro Německo. Ovčáček společné jednání popsal jako debatu o situaci v Evropě, vazbách s Ruskem a Čínou. Zeman se nechal slyšet, že „v současné době je klíčový boj proti mezinárodnímu terorismu“.

V Bílém domě Bannon pracoval jako Trumpův strategický poradce. Kvůli četné kritice, která se na amerického prezidenta strhla poté, jak reagoval na výtržnosti, které odstartovali rasisté bělošského původu, byl Bannon v minulém roce z postu odvolán.

Do Evropy jej nepřilákalo pouze setkání se Zemanem, ale také různé konference. Například v sobotu se konala konference evropské krajní pravice v Římě. Během svého projevu Bannon zdůrazňoval důležitost ultrapravicových vlastenců, kteří jsou v jeho očích novou elitou v EU. Jeho primární snahou je sjednotit populistická hnutí v Evropské unii. Tento záměr se ovšem nezamlouvá Alexandrovi Gaulandovi, spolupředsedovi AfD. V jednom z rozhovorů uvedl, že velké populistické aliance mohou EU přinést negativa. Domnívá se, že se cíle protisystémových stran rozchází.

Českou republiku Bannon navštívil už letos v květnu. Přijal pozvání od vysoké školy CEVRO Institut ve spolupráci s Czechoslovak Group na debatu s Lannym Davisem, bývalým zvláštním poradcem Bílého domu. V březnu pak navštívil Francii, kde vystoupil jako host na sjezdu tamní pravicové strany Národní fronty.