Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Evropská komise podala žalobu na Polsko kvůli ohrožení nezávislosti soudů

Evropská komise zažalovala Polsko u Soudního dvora Evropské unie (SDEU). Vláda premiéra Mateusze Morawieckého podle Evropské komise ohrožuje zásady nezávislosti justice. Předmětem sporu je série zákonů, které posilují vliv vlády na soudní systém v zemi. EK žádá soud, aby žalobu na Polsko ohledně nezávislosti soudů projednal ve zrychleném řízení. Chce také, aby rozhodl o předběžných opatřeních.

Polsko čelí kritice kvůli trojici zákonů, pro něž se vžilo souhrnné označení justiční reforma. Ta posílila vliv vlády nad nejvyšším i dalšími soudy. Nový zákon o polském Nejvyšším soudu totiž mimo jiné snižuje věkovou hranici pro povinný odchod do důchodu. V důsledku toho bude muset 27 ze stávajících 72 soudců Nejvyššího soudu odejít do penze. Evropská komise proto vyzvala unijní soud, aby pozastavil účinnost zákona, dokud nedojde k vynesení verdiktu. Chce tím zabránit odchodu současných soudců a jejich nahrazení novými. Podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) jsou změny v justici nezbytné k tomu, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější.

Evropská komise dala v polovině srpna Polsku jeden měsíc na nápravu, ke které ovšem nedošlo. „Od červnového prvního slyšení obavy Komise vzrostly, myslím, že situace v Polsku se nezlepšila,“ prohlásil minulý týden na tiskové konferenci místopředseda EK Frans Timmermans. „Změny zejména kritizovaného zákona o Nejvyšším soudu, které Polsko předložilo, neodpovídají našim požadavkům,“ dodal. „Evropská komise trvá na tom, že polský zákon o Nejvyšším soudu se neslučuje s evropskými zákony, protože ohrožuje nezávislost justice, včetně neodstranitelnosti soudců,“ stojí v tiskovém prohlášení Komise.

V podobné situaci jako Polsko se v tuto chvíli nachází i Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána. Jeho vláda čelí obvinění, že umlčela opoziční média, zbavuje další generace možnosti kriticky přemýšlet a brání nevládním organizacím sloužit lidem na okraji společnosti, zatímco jednotlivci se obohacují na účet peněz od poplatníků z Evropské unie, čímž zásadně ohrožuje evropské hodnoty.