Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Muzikant Vladimír Mišík v roce 2013 odmítl vyznamenání od Zemana, letos přijme medaili Senátu

Medaili mohl mít už před pěti lety, ale odmítl ji. Řeč je o Vladimírovi Mišíkovi, který v roce 2013 nepřijal státní vyznamenání, konkrétně medaili za zásluhy, od prezidenta Miloše Zemana. Důvodem byla vzrůstající „nevole“ proti některým Zemanovým rozhodnutím. Tehdy tím vzbudil značné rozpaky vzhledem k tomu, že za běžných okolností osobnosti medaile přijímají.

Ať už stříbrné medaile Senátu, nebo Ceny Paměti národa, které se každoročně udělují dne 17. listopadu si drží nálepku „alternativních vyznamenání“ od doby, co občany z řad osobností začal oceňovat prezident Zeman. Mnozí nesouhlasí s jeho výběrem vyznamenaných osobností. Někdy se totiž na jeho seznamu objeví poněkud kontroverzní osoba.

Mišík se letos rozhodl stříbrnou pamětní medaili Senátu přijmout. Horní komoru vnímá jako důležitou instituci, které si nesmírně váží. Ta by ráda Mišíkovi poděkovala za statečnost, když v 80. letech musel přestat s veřejným vystupováním po nátlaku komunistů. Do komunistické strany ani přes tlaky ze všech stran nakonec nevstoupil a na pódium se vrátil. V 90. letech byl na dva roky kooptován do České národní rady za Občanské fórum. Stýskalo se mu ovšem po muzice.

Jeho kariéra je úzce spjata s kapelami Blue Effect a Etc. Jeho písně jsou velmi známé. Za ty nejznámější se považují skladby Variace na renesanční téma nebo Sluneční hrob. Kromě vlastních textů, diváky potěšil i úpravou textů básníků Václava Hraběte, či Josefa Kainara.