Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovenský prezident Kiska v OSN: svobodný tisk je naším spojencem, nikoli nepřítelem

Minulý týden proběhlo zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, kterého se zúčastnil i slovenský prezident Andrej Kiska. Hlavním poselstvím jeho projevu byla důležitost spolupráce. Je přesvědčen, že sebemocnější země bude dříve či později potřebovat spojenectví s jinými zeměmi.

Konstatoval, že dnešní svět se potýká s řadou problémů jako je migrace, klimatické změny nebo terorismus. Opakovaně proto upozorňoval na důležitost spolupráce jednotlivců, národů a států. Dodal, že hlavním úkolem každého politika je sloužit lidem.

Zdůrazňoval nebezpečí propagandy a ovlivňování na internetu. Ze svého projevu nevynechal ani téma novinářů. „Mám velké obavy ze škodlivých aktivit v kybernetickém prostoru. Rostoucí manipulace na sociálních sítích celosvětově podkopává demokracii a neblaze ovlivňuje obyvatele,“ podotkl Kiska. Za jednoznačné řešení proti extremismu považuje větší toleranci a doufá ve schopnost společnosti myslet kriticky.

„Svobodný tisk je naším spojencem, ne nepřítelem,“ prohlásil slovenský prezident. Domnívá se, že novináři stojí při občanech a chrání jejich hodnoty. Znervózňuje jej vzrůstající počet útoků právě na novináře. Přitom mnohdy jsou to právě žurnalisté a nikoli policie či tajné služby, kdo odhaluje různé nekalosti. Kiska podle svých slov vnímá, jak moc se v dnešním světě omezuje svoboda tisku a s tím i občanská společnost. On sám to považuje za nebezpečnou hrozbu.

Shodou okolností den po Kiskově projevu na půdě Valného shromáždění zadržela speciální jednotka slovenské policie osm lidí podezřelých z únorové vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Čtyři lidé už byli obviněni. Vražda tehdy vyvolala masové protesty po celém Slovensku. V důsledku aféry odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák i premiér Robert Fico (oba Smer), což znamenalo pád celé vlády. Poté převzala moc nová vláda premiéra Petera Pellegriniho (Smer).