Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko poskytne Indonésii pomoc po ničivém zemětřesení, vláda pošle 10 milionů korun

Deset milionů korun a pomoc s obnovou zničených území poskytne Česká republika jako humanitární pomoc Indonésii, která momentálně bojuje s důsledky zemětřesení a vlny tsunami, informoval náměstek ministra zahraničí Tomáš Petříček.

V úterý se konala schůze s předsedou vlády Andrejem Babišem, který dal finanční podpoře do Indonésie zelenou. Peníze poputují cestou různých mezinárodních organizací jako je například Červený kříž. Rozhodnutí o uvolnění peněz učinil ministr zahraničí Jan Hamáček. Pokud by se jednalo o částku vyšší než deset milionů korun, musela by humanitární pomoc schválit celá vláda. „Nejrychlejší varianta je skutečně finanční pomoc, protože než bychom dopravili materiální pomoc na místo, potřebnost bude menší,“ konstatoval Petříček.

Ke tragédii došlo na ostrově Sulawesi. Zemřelo nejméně 1234 občanů. Je pravdou, že se počet mrtvých může navýšit vzhledem k tomu, že se záchranáři ještě nedostali do špatně přístupných oblastí. Přes 50 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Na začátku tohoto týdne v Indonésii jednali členové české ambasády s tamními úřady a probírali možnosti, jak místním lidem co nejefektivněji pomoci.

Česká republika by se v budoucnu měla účastnit i rekonstruování postižených oblastí. Petříček potvrdil, že se momentálně chystají projekty na případnou rekonstrukci.