Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pálení rudých trenek má dohru – inspekce životního prostředí udělila Hradu napomenutí

Zdá se, že pálení velkých rudých trenek z června na Pražském hradě bude mít dohru. Česká inspekce životního prostředí udělila napomenutí. Symbol červených trenek má počátek v roce 2015. Tehdy umělecká skupina Ztohoven trenky vyvěsila nad Hradem. Tato performance nesla název „zástava muže, který se nestydí“.

Recesisté v převlecích za kominíky vyšplhali na střechu Pražského hradu, sundali standartu prezidenta republiky a místo ní umístili velké rudé trenky. Svůj počin dokonce zdokumentovali. Tato symbolika červených trenek vešla v obecnou známost, když je začali používat další a další odpůrci prezidenta. Nelíbí se jim způsob, jakým pojal výkon své prezidentské funkce. Jedním z konkrétních důvodů, proč se skupina Ztohoven rozhodla pro takové veřejné gesto, byla tehdy snaha přesvědčit Zemana, aby přehodnotil svůj postoj ke zdravotně postiženým dětem, které vyřazuje ze společného vzdělávání. Dále jim vadila skutečnost, že kancléř Vratislav Mynář se do funkce dostal bez bezpečnostní prověrky.

Hasiči v červnu spálili ony červené trenky dle instrukcí hradního kancléře Mynáře poté, co jim k tomu dal pokyn prezident Miloš Zeman. Celé akci přihlížel dav novinářů, který se na hlavním sídle hlavy státu sešel na Zemanovo oficiální pozvání.

Na zmiňované akci pálení trenek se Zeman nechal slyšet, že politika znamená výměnu věcných argumentů. Zdůrazňoval, že v politickém světě spodnímu prádlu odzvonilo. Nicméně ať už řekl jakýkoli argument, kritiky jeho osoby tím neodradil. Ony pověstné rudé trenky už byly k vidění například na šestitisícovce v Himalájích či v galerii v Londýně.

Stížnost na porušení zákona o ochraně ovzduší odeslala na inspekci životního prostředí neznámá osoba den po kontroverzní události. Zákon totiž dovoluje na otevřeném ohništi pálení výhradně suchých rostlinných materiálů, tyto materiály navíc nesmí být chemicky znečištěny. Hrad už informaci o udělení napomenutí obdržel, tiskový mluvčí Jiří Ovčáček ale uvedl, že nebude poskytovat žádný komentář, dokud se s rozhodnutím neseznámí.