Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Zavřete tu pusu. Když ji máte otevřenou, nesluší vám to,“ uzemnil Zeman novinářku

Vztah prezidenta Miloše Zemana k novinářské obci je notoricky známý a žhavá láska to zrovna není. Prezidentovy urážky novinářů by se daly spočítat na prstech školní třídy. Naposledy Miloš Zeman „setřel“ redaktorku Českého rozhlasu Lenku Jansovou.

Při odchodu z volební místnosti, kam dorazil spolu s manželkou Ivanou v rámci komunálních voleb, se Jansová snažila dopídit jména zatím neznámé osoby, která by měla nově zasednout do rady ČNB. Doposud se v médiích hovořilo jen o jednom kandidátovi, kterým je uznávaný ekonom Aleš Michl.

Těžko říct, zda byl Zeman už otrávený z dotazů přítomných novinářů, nebo mu v žaludku leží Český rozhlas. Konflikt s jedním z jeho redaktorů měl zrovna před dvěma týdny, kdy odcestoval na zahraničí návštěvu do Berlína. O jeho cestě na Facebooku informoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák, který uvedl, že prezidenta doprovází tři lékaři a čtyři zdravotní sestry. Zemana se zveřejnění tohoto příspěvku natolik dotklo, že chtěl Polákovi zakázat vstup na tiskovou konferenci. Podle vyjádření Kanceláře prezidenta republiky obsahoval příspěvek lživou informaci. Zpravodaj spolu s Českým rozhlasem se nakonec omluvili.

Prezident Zeman nejprve redaktorce Jansové odpovídal spíše poučně, ale po dotazu na informaci, kterou už předtím zveřejnila ostatní média mu došla trpělivost. „Považuji to za test inteligence redaktorů Českého rozhlasu, kteří se proslavili redaktorem v Berlíně. Média to jméno už zmínila, inteligentní novinář Českého rozhlasu si toto zjistí a zeptá se mě, jestli to mohu potvrdit,“ odpověděl. Následně redaktorce doporučil: „A zavřete tu pusu. Když ji máte otevřenou, nesluší vám to.“

Prezident u volební urny v pražských Stodůlkách také zavzpomínal na incident z ledna, kdy do volební místnosti při volbě prezidenta vběhla aktivistka z Ukrajiny Anželina Diašová. Před dav novinářů a prezidenta předstoupila bez vrchního dílu oblečení. Na prsou měla napsáno „Zeman, Putin´s slut“, tedy v překladu „Zeman, Putinova děvka“. Z místnosti ji musela vyvést ochranka. Prezident připomněl, že volby jsou pro něj svátkem demokracie.