Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nově zvolený Jiří Drahoš neví, do jakého senátního klubu vstoupí

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš byl o víkendu ve svém senátním obvodu Praha 4 zvolen senátorem přímo v prvním kole, když se mu podařilo získat 52,65 procenta hlasů. Do Senátu jej nominovalo hnutí STAN, měl také podporu KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09.

Drahoš ale zatím neví, do jakého senátorského klubu by měl vstoupit. „My jsme se dohodli, když jsme uzavírali smlouvu o podpoře, že tuhle otázku budeme řešit až po druhém kole senátních voleb,“ řekl Drahoš. Uvedl rovněž, že ho postup už v prvním kole voleb, ve kterém získal 52,65 procenta hlasů, překvapil. „Musím říct, že jsem s tím nepočítal. Teoreticky možnost je vždycky, ale člověk má být nohama na zemi. Bylo to i pro mě příjemné překvapení a děkuji voličům, že mi tu důvěru dali,“ uvedl někdejší šéf Akademie věd ČR.

Novopečený senátor na druhou stranu s jistotou ví, čemu by se chtěl v Senátu věnovat. Po své celoživotní vědecké dráze se Drahoš chce v horní komoře zaměřit především na problematiku vzdělávání. „Jako dlouholetý vysokoškolský pedagog a člověk, který se zabývá vzděláváním, vidím jako svou prioritu v Senátu určitě vzdělávací systém v České republice. A to nejenom systém základní, střední a vysoká škola, ale celoživotní vzdělávání, zlepšení finanční a mediální gramotnosti populace, vzdělávání seniorů. Všechno to beru jako potřebnou věc,“ shrnul své cíle Drahoš.

Drahošův protikandidát z lednové volby prezident Miloš Zeman nad jeho nynějším úspěchem jen mávl rukou a rovnou se na jeho účet pobavil. „Je to cena útěchy,“ rýpl si. Legraci si z Jiřího Drahoš na sociální síti dělal také bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). „Rozmáhá se nám tu takový nešvar – jeden kandidát, nyní už politik, kvůli tomu má přezdívku Mr. Nevím,“ vysmál se Drahošovi ve svém komentáři.