Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad bude příští týden hostit česko-čínské obchodní fórum

Příští týden proběhne v prostorách Pražského hradu česko-čínské obchodní fórum. Za českou stranu se ho zúčastní vedení předních podnikatelských skupin jako je PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T Finance Group, Škoda Auto, Unimex nebo Penta. Z Číny přiletí především zástupci společnosti CITIC, které přebírá vládu na neslavně proslulou CEFC Europe. Fórum se původně mělo konat už v létě, ale bylo přesunuto na podzim. Úterního galavečera se zúčastní i prezident Miloš Zeman.

Podle Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce je na China Investment Forum 2018 pozváno přes 500 hostů z 15 zemí. Fórum je podle komory organizováno ve formátu spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny, tzv. Platformy 16+1.

Většinu čínských obchodních aktivit měla v Česku dosud na starosti společnost CEFC Europe, po zatčení jejího předsedy a zároveň Zemanova poradce Jie Ťien-minga vstup do firmy oznámila společnost CITIC. Slibované miliardové investice společnosti CEFC se tím pádem neuskutečnily. Podle sinologa Martina Hály „společnost (CEFC) nejenže nepřinesla očekávané investice, ale zanechala po sobě dluhy po celém světě, včetně ČR. Její představitelé navíc čelí kriminálním obviněním v USA a disciplinárnímu řízení v Číně samotné.“

Předpokládá se, že fórum povede k narovnání vztahů mezi ČR a CEFC, respektive jejím nástupcem CITIC. Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že předseda představenstva CITIC by se mohl setkat s prezidentem Zemanem na osobní schůzce. „Pokud o schůzku požádá, tak určitě pan prezident vyhoví,“ řekl. Zeman patří mezi dlouhodobé podporovatele obchodování s Čínou a čínských investic v ČR. V minulosti sliboval jejich velký nárůst, podle kritiků jsou však proti očekávání nižší. Na začátku listopadu Zeman odcestuje na svou čtvrtou návštěvu Číny ve funkci prezidenta.

Fórum ale nebude jen o velkém byznyse, jeho náplní je i podpora turismu a rozvoj vzájemných česko-čínských vztahů. Mezi hosty tak bude třeba šéf společnosti Hainan Airlines, která začala provozovat první leteckou linku do ČR. K dalším pozvaným patří také manažeři největší čínské cestovní agentury Ctrip, fóra se zúčastní i viceprezident pivovarnické skupiny China Resources Beer Company, která ovládá 91 pivovarů v 25 čínských provinciích.