Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Na Kubě stále vládne Castro v čele komunistů, tvrdí tamní disidentka Payáová

Byť se vedení na Kubě letos v dubnu změnilo k lepšímu, kubánská vláda se nadále dopouští porušování lidských práv na „Ostrově svobody“. Tamní disidentka Rosa María Payáová tuto středu navštívila Prahu kvůli konferenci, kterou zorganizovala Knihovna Václava Havla. Na setkání přijeli další obhájci lidských práv. Payáová byla pozvána jako laureátka Ceny Václava Havla.

Před třemi lety nastal zlom v oblasti mezinárodní politiky ve chvíli, kdy USA a Kuba po půlstoletí obnovily diplomatické vztahy. Vylepšení vztahů odstartoval bývalý americký prezident Barack Obama. Jeho nástupce Donald Trump má poněkud ostřejší slovník, což se v diplomacii moc nenosí. I přesto jsou v Havaně Obamovy změny stále platné. Pouze se snížil počet zaměstnanců na americké ambasádě.

Místo jednoho diktátora na Kubě vládne nový, shrnula místní politickou situaci Payáová. Nový prezident nebyl vybrán občany, nýbrž si jej dosadil Raúl Castro. Po téměř půl století vlády bratří Castrů se do čela země dostal Miguel Díaz-Canela. Disidentka trvá na tom, že Castrův vliv přetrvává a ostrovu vládne dál. Doslova řekla, že „Kuba má novou fasádu, uvnitř se ale nic nezměnilo.“

Upozornila na fakt, že na Kubě nepřetržitě vládne komunistická strana, již řídí právě bratr zemřelého Fidela Castra Raúl. I když mají Kubánci novou ústavu, kterou musí schválit v referendu v únoru, vůdčí úloha komunistů z ní odstraněna nebude. Podle obhájkyně lidských práv je nová ústava jen „snaha prodat zdání, že vzešla z vůle lidu“. Dodala, že k referendu možná ani nedojde. Její primární motivací jsou svobodné volby. Již několik let se jako aktivistka touží dosáhnout toho, že Kubánci budou moci svobodně volit.