Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko pošle na řešení migrace 50 milionů do Nigeru, Iráku a Čadu

Česká republika pošle 50 milionů korun jako pomoc zemím postiženým migrační krizí. Peníze poputují do Iráku, Mali, Nigeru a Čadu. Po zasedání vlády a schválení pomoci o tom informoval premiér Andrej Babiš.

„Dlouhodobě pomáháme v místě problémů, které jsou zdrojem migrace do Evropy. Děláme přesně to, co deklarujeme našim evropským partnerům. To je ta pomoc, která má smysl,“ poznamenal ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Poskytnuté peníze podle něj pomohou předcházet migraci do Evropy.

V podkladech pro jednání vlády bylo uvedeno, jak budou darované peníze českých daňových poplatníků využity. Například ve středoafrickém Mali „bude například vystavěno 300 obydlí pro 300 rodin navrátilců, obnoveny vodní zdroje, obnovena místní zdravotnická a vzdělávací zařízení, zajištěno poradenství směrem k získání státního občanství pro 2000 uprchlíků z Mauritánie a bude poskytnuta podpora při návratu cca 60 000 uprchlíků do Mali,“ píše se v návrhu.

Iráku pak Česko daruje deset milionů korun na stabilizaci a obnovu infrastruktury osvobozených území. Peníze by měly být použity na obnovu zdravotnické infrastruktury v západoirácké provincii Anbár, kde se donedávna nacházely poslední základny teroristů z organizace Islámský stát.

Do Nigeru má jít deset milionů korun, které podpoří 1600 nigerských žen. Budou proškoleny v udržitelných zemědělských postupech, budou jim zakoupena zemědělská zvířata a plodiny s cílem zajistit jejich soběstačnost v oblasti postihované častými suchy.

Čadu vláda věnuje pět milionů korun na zlepšení ekonomické situace a obživu obětí islamistické teroristické skupiny Boko Haram. Cílem je zastavit uprchlictví a s tím spojené vylidňování země.

Vláda letos už čtyřikrát odsouhlasila poskytnutí peněžní pomoci do zahraničí v celkové výši 100 milionů korun. Na podporu syrským uprchlíkům v Jordánsku bylo určeno 40 milionů, 10 milionů pro syrské uprchlíky na Blízkém východě a 25 milionů pro Makedonii. Zbylých 25 milionů korun bylo určeno pro Bosnu a Hercegovinu na posilování ochrany hranic a zvládání migrační situace v zemi.