Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman v úterý jmenuje 41 nových soudců, posílí soudy napříč republikou

Prezidenta Miloše Zemana čeká v úterý jmenování nových soudců, které mu navrhl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Během slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě prezident uvede do taláru 41 žen a mužů. Ti posílí jak krajské, tak okresní soudy v celé republice. Součástí návrhu ministra spravedlnosti je také jmenování generálního sekretáře Ústavního soudu Iva Pospíšila soudcem Nejvyššího správního soudu.

Část soudcovských nováčků zamíří na soudy spadající do působnosti Městského a Krajského soudu v Praze. Pražské obvodní soudy chce ministr Kněžínek posílit o 12 soudců. Ke středočeskému krajskému soudu bude přiděleno osm nováčků, po pěti kandidátech zamíří pod Krajské soudy v Plzni, Ústí nad Labem a v Ostravě. Po dvou soudcích mají získat soudy v působnosti českobudějovického a královéhradeckého krajského soudu. Do obvodu Krajského soudu v Brně přibude jeden kandidát.

Většina kandidátů má za sebou tzv. jinou právní praxi. To znamená, že neabsolvovali dráhu tzv. justičního čekatele, ale mají za sebou aspoň tříleté zkušenosti z notářských či exekutorských úřadů nebo z advokacie.

Otázka výběru a přípravy soudců byla také tématem víkendového sněmu Soudcovské unie. „Současná úprava de facto už naprosto kolabuje a ten systém je paralyzovaný. Zákon o soudech a soudcích bude změněn, budou stanovena kritéria pro výběr soudců a my jsme se snažili v podmínkách, které považujeme za nedostatečné, pojmenovat minimální standardy, které je nutno dodržet, aby nedocházelo k hrubému porušování Ústavy,“ řekla prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Soudcovská unie na svém zasedání řešila i pro občana viditelnější otázky, jakou je rychlost soudních řízení. Ze statistik kárných řízení soudců vyplývá, že jako nejčastější pochybení dominují právě průtahy řízení. „Soudce je za to nutno postihovat, pokud zbytečně prodlužuje řízení a je nečinný. Ale je vždy nutno ověřit, zda měl podmínky ke své práci,“ uvedla Zemanová.