Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Putin má prsty v otrávení ruského agenta Skripala, řekl Trump v televizi

Americký prezident Donald Trump obvinil svého ruského protějška Vladimira Putina z účasti na pokusu otrávit ve Spojeném království bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Trump se se svým postojem svěřil v televizi CBS News. Rozhovor se vysílal v neděli ve večerních hodinách amerického času.

Skripal byl letos na jaře v anglickém Salisbury otráven nervovou látkou. Trump řekl, že „Putin má pravděpodobně prsty v případech atentátů, včetně toho se Skripalem“.

Většinou se přitom na adresu Putina vyjadřuje spíše smířlivě. I to je důvod, proč se moderátorka v pořadu dotazovala, proč se o ruském prezidentovi nevyjadřuje ostřeji na veřejnosti. Trump naopak své vystupování vůči němu vnímá jako velmi přímé. Narážel na nedávný summit v Helsinkách, kde se oba prezidenti potkali a na kterém byl na Putina dle vlastních slov tvrdý.

Jako příklad svého asertivního chování uvedl rozhodnutí poskytnout Ukrajině útočné zbraně a protitankový arzenál. K takovému kroku jeho předchůdce Barack Obama nenašel odvahu. Trump také vyzdvihl, že od jeho nastoupení do funkce se výrazně posílily vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Připomněl rovněž, že den před jeho nástupem do Bílého domu byly vztahy mezi USA a Severní Koreou na bodu mrazu a jen zásluhou jeho diplomacie jsou nyní konsolidované.

Jedním z dalších bodů rozhovoru bylo i globální oteplování. Trump připouští vážnost situace ohledně oteplování, nicméně se domnívá, že lidská činnost na to velký vliv nemá. „Nemyslím si, že je to kachna, ale nehodlám kvůli tomu utrácet biliony dolarů a ztrácet pracovní pozice,“ řekl. Trump o globálním oteplování hovořil jen týden poté, co Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu předpovídal, že udržení globálního oteplování k 1,5 stupni Celsia bude možné jen díky rychlým změnám s efektivními výsledky, které ovlivní celou společnost.