Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda sněmovny Vondráček v Moskvě: Vztahy Česka s Ruskem by měly být lepší

Ruská dolní komora neboli Státní duma se snaží o zlepšování vztahů s evropskými parlamenty. V rámci toho se předseda Dumy Vjačeslav Volodin tento týden setkal s předsedou české Sněmovny Radkem Vondráčkem. V rámci návštěvy Ruska Vondráček jednal i s předsedkyní Senátu tamního parlamentu Valentinou Matvijenkovou. Ta je spolu s Volodinem od roku 2014 na sankčním seznamu EU i USA.

Vondráček v pondělí vystoupil na přednášce pro studenty v Moskvě, kde se rozpovídal o vztazích mezi ČR a Ruskem. Současnou situaci shrnul jako ne příliš šťastnou. Vzájemné vztahy se mu jeví jako nekvalitní a plytké a „nejsou takové, jaké by si zasloužily být“.

Agentura TASS oznámila, že Volodin údajně usiluje o takovou kvalitu vztahů mezi oběma parlamenty, jakou mají prezidenti obou zemí. Dle vlastních slov činí maximum pro to, aby se zmiňované vztahy rozvíjely. „V Rusku je na pozvání Státní dumy delegace parlamentu České republiky v čele s předsedou a dnes se mnozí z vás poslanců, především ti, kteří jsou zaměřeni tímto směrem a také představitelé poslaneckých klubů zúčastní dvoustranného setkání a posouzení rozvoje meziparlamentních vztahů s parlamentem ČR,“ uvedl Volodin v úterý po jednání Dumy.

Prezident Miloš Zeman poslal po Vondráčkovi Volodinovi upřímné pozdravení. Na oplátku předseda Dumy předal vzkazy od ruských kolegů poslanců. Je důležité podotknout, že v Rusku se Zeman těší přízni řady politiků i tamních občanů. Volodin konstatoval, že vztahy mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a českým protějškem Milošem Zemanem jsou na vysoké úrovni.

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí parlamentů schvalují právě prezidenti by byl Volodin rád, kdyby se vztahy zákonodárců vylepšily. S tím souvisí i rozvoj vzájemného obchodu. Za letošní první pololetí vzrostl o 18 %, což podle něj ukazuje na dobrý start, ovšem ne maximum. Volodin chce dodržovat zásady politiky, mezi které patří duchovní blízkost, dějiny, kultura, a s tím i kvalitní pracovní vztahy.