Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Francouzský prezident Macron zavítá do Prahy, zúčastní se oslav 100 let Československa

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijede do Prahy na oslavy stého výročí vzniku Československa. Podle plánu dorazí 27. října na své cestě ze Slovenska. V české metropoli se setká s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem. Den předtím bude Macron v Bratislavě obdobně jednat se svým protějškem Andrejem Kiskou a premiérem Peterem Pellerinim.

Macronova návštěva byla očekávána vzhledem k tomu, že Francie hrála významnou roli při vzniku Československa v roce 1918. V Paříži bylo centrum československého odboje v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, Edvardem Benešem a Milanem Rastislavem Štefánikem. Ve Francii se také zformovaly československé legie, které bojovaly proti Německu.

Francouzského prezidenta navíc do Česka už v únoru pozval premiér Andrej Babiš. Ten tehdy na svém twitteru oznámil, že by francouzský prezident mohl dorazit koncem května. Návštěvu ale zkomplikoval fakt, že Macron cestoval do řady jiných zemí po celém světě. Kromě toho nebývá zvykem, aby cizí prezident či premiér navštívil zemi, v níž funguje vláda bez důvěry. Macron tak nakonec do Prahy přicestuje o víkendu, kdy vyvrcholí oslavy 100. výročí vzniku Československa.

V sobotu 27. října se v Praze například bude slavnostně otevírat opravená historická budova Národního muzea, kde bude zároveň zahájena Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava. V neděli 28. října pak na Evropské třídě proběhne vojenská přehlídka české armády. Premiér Babiš na oslavy pozval řadu státníků, úřad vlády ale seznam potvrzených jmen dosud nezveřejnil.

Jisté zatím je, že na nedělní vojenskou přehlídku se přiletí podívat americký ministr obrany James Mattis. Informaci potvrdil na tiskové konferenci zástupce generálního štábu Jiří Baloun. Piety na Vítkově se pak má zúčastnit i slovenský prezident Andrej Kiska. Kromě potvrzených hostů se oslav zúčastní mnoho dalších státníků, válečných veteránů a významných osob z celého světa.