Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův kritik, bývalý americký velvyslanec Schapiro začal pracovat pro miliardáře Bakalu

Bývalý velvyslanec USA pro Českou republiku Andrew Schapiro zjevně nezpřetrhal všechny české vazby. Během výkonu svého mandátu se zvýraznil především kritikou prezidenta Zemana, a to například kvůli jeho cestě na vojenskou přehlídku do Moskvy v době krymských a ukrajinských událostí. Zeman tehdy řekl, že Schapiro má „dveře na Hrad zavřené“. Nyní se ukázalo, že Schapiro hájí zájmy českého podnikatele Zdeňka Bakaly.

Schapiro byl americkým velvyslancem v Česku od září 2014 do letošního ledna. Úřad opustil po skončení funkčního období prezidenta Baracka Obamy, velvyslancem Spojených států je nyní Stephen King.

Bývalý diplomat je nyní jedním z právníků v případu žaloby, kterou miliardář Bakala podal na slovenského podnikatele Pavola Krúpu pro vydírání u amerického federálního soudu. Žaloba uvádí, že se Krúpa pokusil Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za ukončení kampaně „štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“.

Pavol Krúpa se v kauze OKD dlouhodobě angažuje. Krúpova mluvčí Barbora Hanáková uvedla, že Bakala „stát a nájemníky připravil o částku 150 miliard, které neoprávněně vyvedl z OKD a neoprávněně získal z bytů OKD“. Podle Bakalova vyjádření se ho Krúpa pouze pokusil vydírat a získat na něm půl miliardy korun za příslib, že ukončí organizaci demonstrací a očerňování jeho podnikatelské činnosti. „To je absolutní blaf od pana Bakaly. Já od něj požaduji 50 miliard a více, nikoliv 500 milionů. Je to suma, kterou ukradl státu a českým občanům,“ řekl Krúpa v rozhovoru pro Radiožurnál.

„Poznal jsem pana Bakalu, když jsem byl velvyslancem v České republice. Vždycky byl hrdý Čech a aktivně podporoval demokratické hodnoty a volný trh. Když mě požádal o pomoc v této kauze, s radostí jsem to přijal,” uvedl již dříve Andrew Schapiro k zastupování podnikatele, kterého Zeman nedávno nazval „ekonomickým zm*dem“.