Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Kim Čong-Un pozval papeže Františka do KLDR, ten vyjádřil ochotu zemi navštívit

Papež František obdržel pozvání na návštěvu Severní Koreji přímo od tamního vůdce Kim Čong-una. Zdá se, že Kimovi velmi záleží na tom, aby se vylepšily vztahy mezi Severní Koreou a světovým společenstvím. Letos se setkal například s prezidentem sousední Jižní Koreji, na dalším programu zahraničních cest je i Čína. Na každé schůzce Kim sliboval odstranění zbraní hromadného ničení z Korejského poloostrova.

Severní Korea již zavedla razantní změny. Po zastavení jaderných a raketových zbrojních testů se Pchjongjang snaží o vybudování diplomatických vztah se zbytkem světa. Režim je totiž téměř izolovaný, což je velká překážka pro rozvíjení ekonomiky KLDR. Severní Korea disponuje obrovským nerostným bohatstvím, zejména zlatem, vzácnými kovy a železem, které ale kvůli nedostatku infrastruktury nedokáže zhodnotit.

Papež pozvání dostal minulý čtvrtek ve Vatikánu. Vzkaz mu osobně předal jihokorejský prezident Mun Če-in. Mun je znám pro svou silnou katolickou víru. Sám papeže požádal, aby se modlil za mír a smíření KLDR. Jedná se o první oficiální pozvání papeže do KLDR za posledních 8 let. V roce 2000 pozval hlavu katolické církve Jana Pavla II. otec současného vůdce Kim Čong-il. K návštěvě ale nakonec nedošlo. Před čtyřmi lety papež navštívil Jižní Koreu.

Vatikán dosud nepotvrdil, zda papež pozvání přijme. Diplomatické vztahy oběma zeměmi jsou totiž nulové. Papež František ale opakovaně vyslovil přání, aby nastal mír na Korejském poloostrově. Modlil se zejména před summitem amerického prezidenta Donalda Trumpa a Kim Čong-una, který se konal v červnu.

„Papež vyjádřil svou ochotu. Teď musíme počkat na formální pozvánku,“ řekl státní sekretář kardinál Pietro Parolin podle serveru The Guardian. Na diskuzi o podmínkách cesty papeže Františka je podle něj ještě čas. „Nejdřív ve vší vážnosti zvážíme možnost podniknout tuto cestu, až pak začneme přemýšlet o podmínkách, za které se návštěva může uskutečnit,“ doplnil Parolin.

V KLDR je možné vyznávat víru svobodně, s výjimkou několika míst, která jsou státem určena pro bohoslužby. Nicméně agentura Reuters informovala, že místní křesťané jsou tvrdě pronásledováni.