Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zdeněk Bakala zvažuje arbitráž proti českému prezidentovi kvůli jeho výrokům

Prezident Miloš Zeman nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas označil podnikatele a tuneláře Viktora Koženého a Zdeňka Bakalu za „ekonomické zm*dy“. Prezidentovo vyjádření v živém vysílání mnohé nadzvedlo ze židle, jiní se ale za Zemana postavili.

Hlavu státu kritizoval například bývalý ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který napsal: „Masaryk, kdyby dnes slyšel rozhlas, tak by spadl z koně.“ Naopak se prezidenta zastal třeba předseda vlády Andrej Babiš, který uvedl: „Já chápu, že pana prezidenta při vyslovení jmen Koženého či Bakaly napadají různá slova, nicméně si myslím, že ta slova, co on použil, nejsou samozřejmě na veřejnosti vhodná.“

Podnikatel Zdeněk Bakala, který v současné době žije ve Švýcarsku v luxusní vile na břehu Ženevského jezera se ovšem cítí Zemanovými slovy dotčen. Dle informací deníku E15 už Bakala svým právníkům zadal úkol zjistit a konzultovat, jaké jsou možnosti ochrany osobnostních práv s ohledem na výroky prezidenta, a to na mezinárodní úrovni.

Bakalovi právníci pravděpodobně využijí institut mezinárodní ochrany investic, který je v mezinárodním právu využíván na ochranu investorů. „Tento standard je využíván na ochranu investorů a je známý, volně přeloženo, jako povinnost plné ochrany a bezpečnosti osob. Dosud se důvodně používal v subsaharské Africe, hlavně v Zimbabwe, anebo v Jižní Americe, typicky v Chile,“ vysvětlil pro E14 expert na arbitráže Radek Šnábl. Teoreticky tak připadá v úvahu možnost, že Zdeněk Bakala povede proti České republice arbitráž.

Mediální zástupkyně Zdeňka Bakaly Šárka Samková se k informacím, zda její mandant zvažuje právní kroky vůči prezidentu Zemanovi nebo České republice odmítla vyjádřit. Uvedla pouze: „Zůstáváme u původního vyjádření ze začátku minulého týden, a to že je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta České republiky.“