Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ředitel gymnázia chtěl zahrabat portréty prezidenta do kompostu, teď se zpovídá kraji

Ředitel gymnázia v Teplicích Zdeněk Bergman se bude zodpovídat za své příspěvky na twitteru vedení Ústeckého kraje. Sdílel totiž podle některých nevhodný komentář ohledně obrazů prezidenta Miloše Zemana. Bergman napsal, že poté, co slyšel rozhovor hlavy státu pro Český rozhlas, pověřil školníka gymnázia, aby sundal každý Zemanův portrét ze stěny a zahrabal jej do kompostu. 

Skutečnost je taková, že Bergman nechal obrazy sundat v roce 2014. Od té doby leží ve skladu. Jednalo se o reakci na Zemanův veřejný projev, ve kterém se objevily vulgarismy. Bergman přiznává, že jeho příspěvek na twitteru byl expresivní. Pokyn školníkovi údajně nedal. Obrazy Zemana jsou nadále ve zmiňovaném skladu. Hlavním důvodem zprávy na sociální síti tak měla být informace o tom, že v budoucnu nehodlá obrazy znovu vyvěsit na čelní stěny učeben. „Chtěl jsem tím vyjádřit, že jestliže dosud ty obrazy pana prezidenta byly ve skladu a já jsem uvažoval o tom, že je třeba jednou vrátím, tak teď po tom dalším excesu pana prezidenta jsem se rozhodl, že už je nikdy nevrátím,“ vysvětlil ředitel teplického gymnázia.

Naposledy se Zeman neuhlídal a použil několik nevhodných slov, když jej zpovídal Český rozhlas. Hlavním tématem konverzace byl seznam osobností, které hodlá Zeman vyznamenat v rámci výročí 28. října. Vulgární vyjadřování se příčilo i řadě politiků. RRTV, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, dokonce obdržela čtyři stížnosti na prezidentův projev, respektive vulgarity ve vysílání. 

Zřizovatelem gymnázia je právě Ústecký kraj. Jeho mluvčí Lucie Dosedělová prohlásila, že „v tomto týdnu se vedení kraje sejde s panem ředitelem, aby mohl své jednání vysvětlit. Podle našich informací došlo pouze k písemnému, ač nevhodnému, vyjádření a popsaný skutek se nestal.“

Kraji se do rukou dostal návrh na Bergmanovo odvolání, za kterým stojí občan Teplic. Ředitel se většinou odvolává, jakmile se dopustí závažného pochybení a poruší pravidla své pracovní činnosti. O budoucnosti ředitele tak rozhodne Rada Ústeckého kraje. 

Náměstek hejtmana Petr Šmíd trvá na ředitelově omluvě. K Bergmanovu chování zaujal jasný postoj. Domnívá se, že ředitel krajské příspěvkové organizace by měl jít příkladem studentům, a neměl by dávat najevo své negativní pocity směrem k hlavě státu takovým veřejným způsobem. Nezastává se konkrétně Zemana, ale uvedl, že ať už by na stěně visel jakýkoli prezident, je takové chování nevhodné.