Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Vladimir Putin udělí písničkáři Jaromírovi Nohavicovi Puškinovu medaili

Ruský prezident Vladimir Putin udělí Puškinovu medaili českému písničkáři Jaromírovi Nohavicovi. Vyplývá to z prezidentského výnosu, který ve středu na svých stránkách zveřejnily ruské úřady.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, humanitárních vědách, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná medaile má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

Medaili dosud obdrželo přes 940 lidí. Z Čechů byli oceněni bývalý prezident Václav Klaus, který ji dostal v roce 2007 a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, který medaili obdržel letos v březnu. Kromě Nohavici letos Vladimir Putin udělí Puškinovu medaili dalším jedenácti cizincům, těšit  se může například herec Národního divadla Srbska Miloš Bikovič.

Nohavica ji podle prezidentského výnosu zveřejněného na webu ruské ústřední vlády získá za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráci mezi národy a za sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. „Slezský bard“ Nohavica totiž už během totality zpíval kromě vlastních písní i texty ruských básníků Bulata Okudžavy či Vladimíra Vysockého.

„Ano, vím o tom. Žádnou medaili jsem ještě nedostal, ale pojedu tam. Vážím si toho, cenu převezmu. Podrobnosti zatím nevím, jsem na šňůře v Košicích,“ potvrdil písničkář.