Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sto let republiky bude připomínat lokomotiva v národních barvách

České dráhy a agentura CzechTourism uvedly u příležitosti oslav 100 let republiky do provozu lokomotivu 380.004 v národních barvách, která bude jezdit na linkách do Budapešti, Bratislavy, Vídně nebo Lince. Červenomodrobílá lokomotiva tak bude propagovat stoleté výročí republiky u našich sousedů.

„Polep lokomotivy, která bude propagovat naši zemi i na mezistátních linkách, je proveden v designu státní vlajky České republiky. Křest této lokomotivy je jen jedním z konkrétních příkladů, jak se národní dopravce zapojuje do oslav, které v těchto dnech vrcholí,“ řekl Michal Štěpán z představenstva ČD.

„Železnice neodmyslitelně patří k historii našeho státu. Většina státníků, ale i občanů Československa využívala při jeho vzniku právě železniční dopravy,“ uvedl Lukáš Bajer, vedoucí projektu Společné století. Dodal, že lokomotiva v národních barvách by měla přilákat lidi na cestu do Prahy, aby se mohli zúčastnit akcí k oslavám vzniku republiky.

České dráhy lokomotivu v národních barvách představily ve čtvrtek na hlavním nádraží, kde ve vládním salonku začala výstava odkazující na příjezd prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do nově vzniklé republiky. Návštěvníci se zde mohou seznámit mimo jiné s vybavením tehdejšího prezidentského salónního vozu.