Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ředitelka střední školy obdržela vyznamenání za zákaz nošení šátků

Prezident Miloš Zeman 28. října v rámci 100. výročí založení ČSR vyznamenal řadu osobností. Medaile se předávaly v nádherných prostorách Vladislavského sálu tuto neděli. Mezi vyznamenanými byla i pedagožka Ivana Kohoutová.

Ředitelka Střední zdravotnické školy je známá zejména kvůli sporu, který skončil u soudu. Klíčovým tématem byl zákaz nošení pokrývky hlavy ve škole. Hlavní roli v případu sehrála studentka ze Somálska Ayan Jamaal Ahmednuurová. Zeman ředitelce školy udělil vyznamenání Za zásluhy I. stupně. Postoj Kohoutové označil za „projev statečné ženy, která bojuje proti netolerantní ideologii“.

Před pěti lety Ahmednuurovou ředitelka údajně vyzvala k tomu, aby již nenosila hidžáb ani na teoretické vyučování. Ahmednuurová tvrdí, že původní domluva zněla, že si bude šátek sundávat při praxi. Ředitelka byla nekompromisní a nedovolila ani zahalení krku. V roce 2013 tak studentka ze školy odešla. Střední zdravotnická škola, v jejímž čele stojí oceněná Kohoutová, sídlí v Praze. Před lety její ředitelka zavedla ve školním řádu zákaz nošení šátků na hlavě, tzv. hidžábů bez výjimky. Primárním účelem šátku je zahalování vlasů, krku a ramen u žen.

Tato úprava ve školním řadu Kohoutovou dohnala před soud. Zmiňovaná somálská studentka totiž školu obvinila z diskriminace. Pražský městský soud minulý rok v září pravomocně rozhodl o tom, že zákon nestanovuje žádnou povinnost tolerovat jakékoli náboženské projevy. Dívka tak odešla od soudu s nepořízenou. Nedočkala se omluvy, ani odškodnění ve výši 60 tisíc korun. Zdravotnická škola podpořila Kohoutovou a okamžitě po ukončení soudního jednání zavedla plošný zákaz nošení hidžábů bez výjimek. Spoluautorka odborné publikace o sociální politice a ředitelka zdravotnické školy Kohoutová je toho názoru, že „pokud někdo v něco věří, nemusí to demonstrovat navenek. Ať si to demonstruje třeba mimo školu.“

Ke změně v řádu se vyjádřila rovněž ochránkyně práv Anna Šabatová, která se nechala slyšet, že zakazování pokrývek hlavy studentů je skutečně diskriminační. Dívka se tak vzdala studia, z čehož viní Kohoutovou. Městský soud měl ale názor opačný.

„Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět. Neexistuje ani právo projevovat své náboženství kdykoliv a kdekoliv. Česká republika je ve své podstatě státem sekulárním,“ stálo v odůvodnění rozsudku.