Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Angela Merkelová končí jako předsedkyně CDU, kancléřkou zatím zůstává

Angela Merkelová oznámila, že rezignuje na svou funkci předsedkyně Křesťanskodemokratické unie CDU, v jejímž čele nechce zůstávat. Na postu kancléřky setrvá do konce funkčního období, tedy do roku 2021. Německá média o jejím rozhodnutí informovala v pondělí. Prý celou záležitost již prodiskutovala s předsednictvem své strany v Berlíně. V čele CDU stojí od roku 2000. O pět let později se stala i kancléřkou. Tuto pozici zastává už počtvrté.

Je pravdou, že Merkelová ve vedení konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie chtěla zůstat alespoň do příštích voleb, současná situace to ale neumožnila. CDU totiž rapidně oslabuje, naposledy to v neděli ukázaly volby v Hesensku, kde si křesťanští demokraté oproti předchozímu hlasování pohoršili o více než 11 procent. Kancléřka výsledky označila za „hořké zklamání“. Pokud dojde na předčasné volby, je zcela nepravděpodobné, že bude obhajovat pozici kancléřky

K jejímu rozhodnutí se vyjádřil šéf svobodných demokratů FDP Christian Lindner, který se domnívá, že se Merkelová vzdává špatné funkce. Vládě CDU/CSU a SPD tak reálně hrozí úplné rozpadnutí. Jeho strana FDP je připravena zasáhnout. SPD se o případných změnách ve straně bavit nechce.

Nedobré výsledky CDU mají co do činění s migrační krizí, která se dost vyostřila za poslední dobu. V loňském roce konzervativní unie CDU/CSU získala v parlamentních volbách nejmenší počet hlasů od roku 1949. Nepomáhá ani současná situace ve vládní koalici v Berlíně, která je podle některých neustále ve sporu.

Kdo Merkelovou vystřídá je zatím ve hvězdách. O předsednictví strany má zájem tehdejší sárská mnisterská předsedkyně a stávající generální tajemnice CDU Annegret Krampová – Karrenbauerová. Ve hře je i jméno ministra zdravotnictví Jense Spahna. Kandidovat možná bude i poslanec CDU Friedrich Merz, či bývalý ministr financí a šéf Spolkového sněmu Wolfgang Schäube. V jeho vysokém věku je ovšem kandidatura spíše domněnkou.