Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Andrej Kiska překvapil na koncertě, Lucerna jej uvítala potleskem

Slovenský prezident Andrej Kiska se v neděli v Česku neúčastnil pouze oficiálních oslav 100. výročí založení republiky. Večer se nečekaně ukázal i na koncertě „100 let republiky“ v pražské Lucerně, kam ho pozvala rocková skupina Pražský výběr v čele s Michalem Kocábem.

Kiska na svém facebooku přiznal, že měl z Kocábova nečekaného pozvání obavy. Změna programu zahrnovala nové plánování a zapojení desítek lidí včetně ochranky. „A riziko. Riziko, že na mě, na politika budou pískat. Přijdete někam, kde vás nechtějí a zkazíte večer sobě i lidem. Nakonec jsem se rozhodl, že to risknu.“

„Dobrý večer Praho, dobrý večer Česko, Slovensko,“ pozdravil slovenský prezident zaplněný sál Lucerny, který jej uvítal hlasitým aplausem. V krátkém projevu se Kiska krátce vrátil ke společnému státu a zmínil Milana Rastislava Štefánika. „Prožili jsme spolu v jednom státě úžasné období. Štefánik říkal, že ti, kteří si myslí, že za ně svobodu vybojují jiní, si ji možná ani nezaslouží,“ řekl.

Slovenský prezident dodal, že by lidé neměli řešit, jestli je lepší Česko, nebo Slovensko. Měli by se spíš snažit o to, aby se obě země staly moderními státy plnými úspěšných, sebevědomých lidí.