Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Horáček má smůlu, poslanci komunistu Zdeňka Ondráčka ke stíhání nevydají

Sněmovna se rozhodla, že poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání nakonec nevydá na základě doporučení mandátového a imunitního výboru. Poslanci hrozilo stíhání policií kvůli nevhodným komentářům směrem k neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Michalovi Horáčkovi. 

„Jeho nevydání znamená, že poslanci požívají zvláštního privilegia, v tomto případě privilegia lživě obviňovat normální občany beztrestně,“ reagoval na celou záležitost Horáček. Dodal, že na Ondráčkově stíhání trval především státní zástupce, který argumentoval, že došlo ke spáchání trestného činu. 

U středečního hlasování bylo přítomných celkem 168 poslanců, z toho 47 z nich požadovalo vydání Ondráčkovy osoby, což nestačilo vzhledem k tomu, že zapotřebí bylo získat minimálně 85 hlasů. Rovných 80 poslanců se postavilo na stranu Ondráčka a hlasovalo proti jeho vydání. Zástupci ANO, ČSSD, KSČM, či SPD spolu s valnou většinou ODS Ondráčkovo stíhání odmítli. Ten ovšem hlasoval pro své vydání. 

Celá kauza začala na počátku tohoto roku, když Horáček na Ondráčka podal trestní oznámení kvůli nařčením ze spolupráce s StB v minulosti. Navíc Ondráček ještě přitvrdil, když do médií vypustil názor, že je Horáček „vekslák“. Miliardář popírá jakékoli napojení na bývalou komunistickou Státní bezpečnost. Policie se vyšetřováním záležitosti delší dobu nezabývala. Státní zastupitelství jí ovšem nařídilo případ znovu otevřít.

Ondráčkův kolega ze strany a předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik vnímá výroky na adresu Horáčka jako odplatu za to, když neúspěšný prezidentský kandidát v roce 1989 o něm řekl, že byl při tehdejších událostech „aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti“. Ondráček tehdy pracoval v pohotovostním pluku při protirežimních demonstracích. Nedávno kandidoval na funkci šéfa sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, což Horáčka pěkně nazvedlo ze židle. Postu se posléze vzdal. 

Ondráček je toho názoru, že se policie mstí na něm za prohru Horáčka v prezidentských volbách. Nechal se slyšet, že do Sněmovny původně chtěl přijít s pouty na rukou a páskou přes ústa. Nakonec pouta k dispozici neměl a s páskou by nemohl hovořit. A mlčet rozhodně nehodlá. Ve svém projevu před poslanci se pustil hlavně do novinářů, kterým dal nálepku „mediální žumpa“. 

Velkého zastání se dostalo Ondráčkovi od předsedy hnutí SPD Tomia Okamury. Ten má jasno. Horáčka považuje za lháře a manipulátora, jelikož brojí proti příznivcům jeho hnutí. Poslanec ANO Pavel Plzák si neodpustil poznámku, že výroky, kterými osočoval Ondráček Horáčka se zakládají na informacích z veřejných zdrojů. Miroslav Kalousek, šéf poslanců TOP 09, si zase myslí, že pomluva se rovná nepravdivému údaji. Co tím chtěl asi říct?

Někteří poslanci tvrdí, že civilní žaloba by představovala lepší možnost než trestní oznámení. Policie by tak mohla Ondráčka obvinit až v době, kdy ho přestane krýt poslanecká imunita.