Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Písničkář Nohavica obdržel od Putina medaili, děkovnou řeč pronesl v ruštině

V neděli se v ruském Kremlu konala slavnostní recepce, v rámci které tamní prezident Vladimir Putin vyznamenal legendárního českého písničkáře Jaromíra Nohavicu. Rusové v tento významný den slavili Den národní jednoty. O poctě, které se našemu písničkáři dostalo, informovaly agentury TASS a RIA Novosti.

Nohavica si pro Puškinovu medaili přijel osobně. Medaile se uděluje domácím i zahraničním osobnostem, které dosáhly úspěchu v oblasti umění, literatury či kultury. Medaili dosud získalo 940 lidí. V Česku se jí mohou pochlubit bývalý prezident Václav Klaus nebo předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, kterému se pocty dostalo letos na jaře.

Medaile je stříbrné barvy a na lícové straně je vyobrazen profil Alexandra Sergejeviče Puškina, známého ruského básníka. Na rubové straně je Puškinův podpis a pořadové číslo.

Nohavica je „český bard“, napsala agentura RIA Novosti. Hlavním důvodem k ocenění Nohavici je podle agentury jeho snaha upevnit mír a navázat přátelský vztah mezi Českou republikou a Ruskem. Písničkář dlouhodobě usiluje o snadnou spolupráci mezi oběma zeměmi, které se od sebe podle něj mohou vzájemně učit, zejména co se týče odlišných kultur. Nohavica do svého děkovného proslovu přidal píseň ruského básníka a šansoniéra Bulata Okudžavy. Řeč plnou díků přednesl v ruském jazyce.

Kromě známého písničkáře Putin odměnil Puškinovou medailí také starostu španělské obce Malaga Francisca de la Torre Pradose, herce ze srbského Národního divadla Miloše Bikovice nebo choreografa Slovenského národního divadla Rafaela Avnikjana. Starosta chorvatského Záhřebu Milan Bandić na kremelské recepci obdržel vyznamenání Řád přátelství.