Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident si pohoršil, Češi věří Miloši Zemanovi nejméně od loňského května

Prezident Miloš Zeman si v říjnu u veřejnosti pohoršil. Plyne to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), ve kterém lidé hodnotili, jak prezident plní ústavní funkce, je-li v kontaktu s občany či jak reprezentuje zemi v zahraničí. Aktuálně mu věří 47 procent lidí, což je nejméně od loňského května, kdy mu věřilo 41 procent lidí.

Nejvíce jsou lidé kritičtí k tomu, jak současný prezident dbá o vážnost a důstojnost svého úřadu. Více než polovina občanů negativně vnímá i to, jak současný prezident reprezentuje naši zemi v zahraniční. Hodnotí ho hůře než bývalé prezidenty Václava Havla a Václava Klause. Nejvíce u prezidenta Zemana lidé oceňují, že je v kontaktu s občany a zná jejich problémy.

Celkově nejvyšší důvěru mají lidé v obecní zastupitelstva, věří jim 58 procent lidí. Komunální politika je zřejmě pro občany „nejbližší“ a tím pádem nejdůvěryhodnější, protože po obecních zastupitelích věří lidé nejvíce starostům svých obcí.

Z ústavních institucí nejhorší výsledek i přes mírný nárůst opět zaznamenala Sněmovna, které v říjnu věřilo 31 procent lidí, o měsíc dříve jich bylo 29 procent. Důvěra v Senát se nezměnila zůstala na zářijových 32 procentech.

S celkovou politickou situací v Česku je spokojena přibližně pětina obyvatel, naopak dvě pětiny jsou vyloženě nespokojeny.

Nejkritičtěji Zemana hodnotí mladší lidé ve věku od 20 do 29 let. Naopak příznivěji prezidenta hodnotí lidé nad 60 let. Pozitivněji prezidenta vnímají voliči ČSSD, ANO a KSČM a nevoliči. Lepší hodnocení má na Moravě než v Čechách. CVVM provedlo průzkum v době od 13. do 26. října a zúčastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.