Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr zahraničí Petříček nedbal Zemana a v Číně upozornil na porušování lidských práv

Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček minulý týden odcestoval spolu s prezidentem a vládní delegací na zahraniční cestu do Šanghaje. V pondělí jednal se svým protějškem, šéfem čínské diplomacie Wangem I. Podle Petříčka byl hlavním tématem jednání rozvoj strategické spolupráce mezi oběma zeměmi.

V rámci setkání došlo i na debatu ohledně dodržování lidských práv v Číně. Petříček zdůrazňuje jejich absolutní význam, jak sám podotkl před tamními novináři. „ČR jako člen Rady OSN pro lidská práva bude nyní předkládat v rámci pravidelného přehledu své připomínky i v případě Číny,“ konstatoval ministr Petříček. Rád by se do budoucna tímto tématem zabýval. Právě o lidských právech v Číně měla v úterý diskutovat Rada OSN. Český šéf diplomacie odmítl uvést detaily, které obsahuje oficiální zpráva zaslaná Radě.

Na rozdíl od ministra zahraničí Petříčka prezident Miloš Zeman otázku lidských práv ve svém dialogu s Čínou opakovaně vynechává. Sám přitom usiluje o kvalitní vztahy mezi Českou republikou a Čínou. Svou první prezidentskou návštěvu Číny Zeman absolvoval před čtyřmi lety. V rozhovoru pro CCTV tehdy řekl, že cílem jeho cesty není kázat o lidských právech, ale naopak se poučit o tom, jak stabilizovat společnost. Později svůj výrok upřesnil s tím, že se „máme snažit porozumět, jak Čína stabilizovala svoji společnost.“

Příští rok si Česko společně s Čínou připomene 70. výročí od navázání diplomatických vztahů. U této příležitosti Petříček pozval do Prahy čínského ministra zahraničí na návštěvu. Považoval by to za symbolické setkání.