Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Francouzská policie zadržela šest lidí plánujících atentát na prezidenta Macrona

V ranních úterních hodinách zatkla francouzská policie šest lidí, kteří jsou podezřelí z plánování útoku na tamní hlavu státu Emmanuela Macrona. Mezi prvními o zmařeném útoku informovala agentura AFP.

Útok na francouzského prezidenta nebyl dotažený do konce, hlásí televize BMFTV. Detaily plánovaného útoku jsou zatím nejasné, státní zastupitelství v Paříži i přesto neotálelo a zahájilo vyšetřování. Jedná se totiž o podezření z plánování teroristického činu.

Specializovaná protiteroristická jednotka zasahovala ve třech departmentech v úterý ráno. V Isére na jihovýchodě, Moselle na severovýchodě země, a také v Ille-et-Vilaine nacházející se na severozápadě. Televize BMFTV upozornila, že policejní akci řídila zpravodajská služba DGSI. Primárním cílem akce bylo se dozvědět, v jaké fázi je plánování násilného útoku na prezidenta Macrona. Z dostupných informací není zřejmé, v jakém spojení zadržené osoby byly, a jaké vztahy je pojí.

V čele tajných služeb DGSI stojí čerstvě od tohoto pondělí Nicolas Lerner, kterého jmenoval ministr vnitra Christophe Castaner. Upozornil jej na možná nebezpečí, která pramení z „pravicových i levicových extremistických hnutí, které jsou na území Francie velmi aktivní“.

Nejedná se o první akci, při které zasahovaly speciální jednotky kvůli podezření z plánování útoku na vysoce postaveného politika. Ta poslední se konala před rokem. Tehdy bylo zadrženo na 10 osob z krajní pravice. Jejich terčem byl současný ministr vnitra Christophe Castaner spolu s předsedou levicové strany Nepodrobená Francie Jeanem-Lucou Mélenchonem.

Macron tento týden cestuje po východní a severní Francii. Na začátku týdne zavítal do městečka Morhange v departmentu Moselle. Právě v této lokalitě se zdržovaly některé ze zadržených osob. Den poté přijel do města Les Éparges, které leží v departmentu Meuse.

Nadcházející neděle se ve Francii ponese v duchu oslav stého výročí konce 1. světové války. Do Paříže kvůli oslavám dorazí americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin i německá kancléřka Angela Merkelová.