Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý ministr obrany Martin Stropnický se oficiálně stal velvyslancem v Izraeli

Někdejší člen několika vlád Martin Stropnický se oficiálně stal českým velvyslancem v Izraeli. Ve čtvrtek předal své pověřovací listiny prezidentovi Reuvenu Rivlinovi. Informovalo o tom české velvyslanectví v Tel Avivu.

Martin Stropnický je kromě své herecké kariéry také zkušený diplomat a od roku 2014 i politik. V Sobotkově vládě působil jako ministr obrany, v první Babišově vládě pak šéfoval ministerstvu zahraničí. Mezi lety 1993–2002 se Stropnický věnoval kariérní diplomacii, postupně byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a u Svatého stolce. Plynně ovládá angličtinu, francouzštinu a italštinu, domluví se ale i německy, rusky a portugalsky.

Izraelský prezident Rivlin při předávání pověřovací listin Stropnického srdečně uvítal a vyzdvihl dobré vztahy mezi Českou republikou a Izraelem. „Jsem rád, že jste tu. Odešel jste z velmi významné funkce ve vládě, abyste byl velvyslancem vaší země v Izraeli. To něco napovídá o dobrých vztazích mezi našimi dvěma zeměmi,“ řekl Rivlin. Nechal také pozdravovat prezidenta Miloše Zemana, který se do Izraele chystá na konci listopadu.

Stropnický se pak v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil k diskutovanému přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Řekl, že prozatím má Česko v Jeruzalémě honorární konzulát a při Zemanově návštěvě tam otevře Český dům. Se stěhováním velvyslanectví, jež prosazuje Zeman, počítá ne v řádu příštích měsíců, ale spíš ve vzdálenější budoucnosti.

„Navíc, nejsou to velvyslanci, kteří stěhují ambasády, ale vlády s přihlédnutím k názoru hlavy státu. Je to tedy výsostně politické rozhodnutí. Jsem to však já, kdo vládě dodává, řekněme, nějakou analýzu nebo nějaký souhrn dopadů a okolností a je jich celá řada,“ dodal novopečený velvyslanec.