Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Nejmladší členka amerického Kongresu chce bojovat s chudobou, sama nemá peníze na bydlení

Čerstvě zvolená kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová nemá dostatek financí na zajištění bydlení v americkém hlavním městě Washington DC. Ocasio-Cortezová je oficiálně nejmladší členkou ženského pohlaví v Kongresu, je jí 29 let. Byla zvolena do 14. kongresového obvodu v New Yorku. Její kampaň se soustředila na chudobu, imigraci a nerovnost. S prací by měla začít v prvním měsíci příštího roku.

Na sociálních sítích si vysloužila přezdívku kongresmanka mileniálka, v anglickém jazyce se jí říká “The Millenial Congresswoman“.  Zejména na Twitteru její osobu sleduje spousta lidí. Zdá se, že si už získala sympatie mnoha Ameeričanů. Za její oblíbenost možná zčásti může její práce barmanky, s čímž se může řada „obyčejných“ lidí ztotožnit. Jako každý kandidát se staly její roční příjmy veřejnými. Z údajů vyplynulo, že si jako barmanka vydělala zhruba 26 500 dolarů, v přepočtu asi 605 tisíc korun.

Podle New York Times Cortezová čeká na první výplatní pásku. Poté bude mít finance na pronajmutí bytu ve Washingtonu DC. Běžný člen Kongresu si přijde ročně na téměř 174 000 dolarů, tedy skoro 4 miliony korun. Musí si ale zařídit bydlení blízko Washingtonu DC, což dokáže vyjít hodně draze.

Případ Cortezové není ojedinělý. Paul Ryan, republikán, přiznal, že kvůli nedostatku financí roky přespával ve své kanceláři na gauči. Kontroverzním se stal i příběh demokratů Richarda Durbina a Charlese Schumera a dalších dvou politiků, kteří nějakou dobu sdíleli bydlení. O jejich situaci v roce 2013 informoval americký kanál Alpha House. Sněmovna posléze zareagovala a v květnu přišla s návrhem na podporu zákonodárců, kteří musí bydlet v okolí pracoviště, tedy v hlavním městě.

Někteří přesto Cortezové nedůvěřují. Kupříkladu Ed Henry z Fox News poukázal na její drahé ošacení v časopise, jež má údajně hodnotu tisíce amerických dolarů. Ocasio-Cortezová se hájila tím, že si šaty pouze vypůjčila na focení.

Mladá kongresmanka se nebojí hovořit o různých problémech veřejně. Například nedostatky volebního systému ji očividně trápí. Zdůrazňuje fakt, že lidé pocházející z normálních středních tříd si nemohou dovolit kandidovat. Příznivcům na Twitteru slíbila, že se zmiňovanými nedostatky bude zabývat.