Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident nežádá Babiše o vysvětlení horké kauzy, počká na pondělní schůzku

Od včerejšího večera řeší premiér Andrej Babiš pořádný malér. Jeho syn Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce odvezli z Česka a drželi kvůli kauze Čapí hnízdo nedobrovolně na Krymu, aby nemohl vypovídat na policii. Závažnou informaci sdělil pětatřicetiletý Babiš mladší investigativním novinářům Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi, kteří jej vypátrali ve Švýcarsku.

Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo jeden z řidičů Agrofertu údajně odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babiš mladší. Premiér Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala dotaci, vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové. „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji,“ řekl nyní Babišův syn novinářům ze serveru Seznam Zprávy.

„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně,“ uvedl dnes ke kauze premiér. Parlamentní opozice mu ale nevěří a žádá vysvětlení. Poslanci KDU-ČSL kvůli aféře dokonce chtějí vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Jediný, kdo zatím po ministerském předsedovi nežádá vysvětlení je prezident Miloš Zeman. Pravděpodobně si počká až na pravidelnou pondělní schůzku s Babišem na zámku v Lánech. „V pondělí 19.11. večer se v Lánech uskuteční pravidelné setkání pana prezidenta s panem premiérem, které bude příležitostí k debatě mezi čtyřma očima nad aktuálními otázkami,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident s premiérem se letos dohodli, že se budou pravidelně potkávat. Schůzky pořádají zhruba jednou za měsíc, poslední se uskutečnily na konci srpna a na začátku října. Hovořili mimo jiné o vedení ministerstva zahraničí, zahraničních cestách, mýtném systému nebo o státním rozpočtu.